ARGE 250


Brambles, Ferguson'u 515 milyon dolara satın aldı

Brambles Group, kurumsal büyüme stratejisi paralelinde gerçekleşen bu satınalmayla birlikte faaliyet alanını çeşitlendirme ve ekipman havuzunu güçlendirme konusunda önemli bir adım atarak Ferguson Group'u 515 milyon dolar ile satın aldı. Ferguson Group satınalması, halihazırda CHEP’in Konteyner kolunda yer alan Catalyst & Chemicals Containers (CCC) ile petrol ve gaz arıtma sektöründe aktif rol alan Brambles için şirket kültürü ve iş stratejisini tamamlayan süreçlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Ferguson Group'un sektör uzmanlığıyla CHEP'in ekipman havuzlama deneyimini bir araya getiren bu satınalma, kesintisiz ve sorunsuz bir hizmet garantisiyle, yönetim kadrosu ve Ferguson Group'un sahibi Steven Ferguson'un geçiş sürecindeki altı aylık danışmanlık pozisyonu dahil olmak üzere, inovasyon, hedef pazar eğilimleri ve operasyonları konusunda uzman yaklaşık 220 kişiyi de Brambles kadrosuna kattı.

Satınalımayla konteyner alanında liderlik hedefliyor

Brambles'ın müşterilerinin tedarik zinciri alanındaki bütün ihtiyaçlarını karşılama, yani bütünleşik bir hizmet sunma konusunda kararlı olduğunu ifade eden CHEP Türkiye Genel Müdürü Şafak Aktekin, Ferguson Group satınalımıyla ilgili şunları ifade etti: "Ferguson satınalımıyla Brambles, palet ve plastik kasa alanında olduğu gibi konteyner alanında da liderliğini pekiştirmeyi hedefliyor. Bu satınalma, müşterilerimize tedarik zinciri ekipmanları konusunda bütünleşik bir hizmet sunmamız için çok önemli ve stratejik bir hamle."

Ferguson Group, bundan böyle Brambles’ın konteyner kolunun bir parçası olarak, açık deniz petrol ve gaz arama-çıkartma sektörüne sunulan konteyner hizmetlerinin merkezinde yer alacak. Aynı zamanda üretim sonrası taşıma, rafinaj depolama ve dağıtım gibi faaliyetleri kapsayan CHEP CCC ile koordineli bir şekilde operasyonlarını sürdürecek.

Ferguson Group hakkında;

Açık deniz petrol ve gaz arama-çıkartma sektöründe faaliyet gösteren ve müşterilerine 18 bin 500 konteyner ile hizmet veren konteyner üreticisi ve tedarikçisi Ferguson Group, sondaj platformu, açık deniz üretim sahası ve fabrika gibi farklı noktalar arasında ürünlerin nakliyesi alanında çalışıyor ve açık denizlerde çalışan kadrolar için gerekli ekipmanları temin ediyor. 2009'dan bu yana satış gelirlerinde yüzde 11'lik yıllık büyüme oranını yakalayan şirket, sektörel uzmanlık gerektiren lojistik hizmetlerin yanı sıra, açık deniz konaklama ve çalışma sahaları modülleri de sunuyor.

1976’da kurulan ve genel merkezi Britanya’nın Aberdeen şehrinde yer alan Ferguson Group, açık deniz petrol ve gaz taşımacılığı ekipmanları sektöründe dünyanın ikinci büyük küresel şirketi olarak İngiltere, Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur ve Avustralya olmak üzere beş stratejik noktadan dünya çapındaki müşterilerine hizmet veriyor.