AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


BT yatırımlarının odağı "hizmet olarak yazılım" olacak

IBM; yeni bir iş modeli olarak yükselen bulut bilişime yönelik öngörülerini ve stratejilerini paylaştı. Bulut bilişimin, BT ve iş liderlerinin, BT’yi düşünme ve kullanma biçimlerini dönüştürdüğünü ifade eden IBM Ortadoğu ve Afrika Yazılım Grubu Bulut Bilişim Çözümleri ve SaaS Lideri Gökhan Nalbantoğlu, bulutun 2016 yılına kadar, iş liderlerinin gündeminde ciddi ivme kazanacağının altını çizdi: “Bulut, iş yapış şekillerini değiştiren bir eğilim olarak üst düzey yöneticiler arasında etkin bir şekilde öne çıkıyor. Zira, teknoloji ve altyapı tarafında sağladığı rahatlıklar sebebiyle karar vericilerin profillerini değiştiriyor.”

Sektördeki değişim ana iş dallarında olacak
Nalbantoğlu konuşmasında son yıllarda bulutla ilgili çarpıcı pek çok ilerleme kaydedildiğinden bahsederken, gerçek anlamda iş çözümleri, daha çok yakın zamanlarda sunulmaya başlandığı için, bulut ile yeteri kadar katma değer sağlama noktasında daha çok alınacak yol olduğuna dikkat çekti. “Önümüzdeki 1-2 yılda sektördeki temel değişimin ana iş dallarında gerçekleşeceğini öngörüyoruz ve araştırmalar bunu doğruluyor. IBM Center for Applied Insights tarafından dünya genelinde 800’ün üzerinde BT yöneticisi ve iş birimlerindeki karar alıcı ile konuşularak hazırlanan yeni bir araştırma, Hizmet Olarak Yazılım çözümü ile işletmelerin neredeyse yarısının, maliyetlerini düşürmekle kalmadıklarını, rekabet avantajı da elde ettiğini ortaya koyuyor. Gelişmiş ve kapsamlı SaaS stratejilerini hayata geçirmek; pazardaki çeviklikleri geliştirmeye, daha kapsamlı işbirliği düzeylerine erişebilmeye ve rakiplere göre daha iyi kararlar alabilmeye yardımcı oluyor. SaaS aracılığıyla kuruluşların ve çalışma ortamlarının işbirliğini geliştirme şanslarının %79 daha yüksek olduğu, inovasyonu artırma şanslarının ise iki kat daha fazla olduğu gözlemleniyor.
SaaS çözümünü kullanarak rekabette üstünlük kazanan, sektördeki önde gelen kuruluşlar sosyal iş ağları araçlarıyla daha etkin işbirliği yaparak müşteri deneyimlerini geliştiriyor. Aynı zamanda iş kollarına hitap eden uygulamalar ve çözümler de artıyor. Kısacası bulutun daha anlamlı olabilmesi için Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) gerekli. Ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde bulut bilişim dendiği zaman akla “Hizmet Olarak Yazılım” gelecek.”