ARGE 250


Burger King dev kahve zincirini satın alıyor

Burger King Worldwide Inc., Kanadalı kahve ve donat zinciri Tim Hortons Inc.'i satın almak için görüşüyor. İki şirket arasındaki anlaşma, vergi tabanını yurtdışı tutacak ve hamburger satıcısı şirketin merkezi Kanada'ya taşınacak.

Yaptıkları yazılı açıklamada şirketler, tarafların, sonucunda yeni bir şirketin kurulacağı anlaşma üzerinde çalıştığını söyledi. Adı geçen şirketler, bu satın alımın, dünyanın en büyük üçüncü hızlı hizmet restoranını oluşturacağını söyledi.

WSJ Türkçe'nin haberine göre son dönemde vergi tabanını yurt dışında tutacak anlaşmalar revaçta ve bu anlaşmalar, ABD hükümetinin kasasını boşaltma riski taşımasından ötürü Washington'ın sert muhalefetiyle karşılaşıyor. Burger King'in böyle bir anlaşma yapmaya hazırlanması, şirketin tüm dünyada tanınan bir Amerikan markası olmasından ötürü eleştirilerin şiddetini artırabilir.

Görüşmelere dair bilgisi olan bir kaynak, iki şirketin yakın zamanda anlaşabileceğini söyledi ancak zamanlamaya ilişkin detayları vermedi. Tim Hortons'ın piyasa değeri 8.4, Burger King'in ise 9.6 milyar dolar. Bu da anlaşmanın sağlanması durumunda ortaya çıkacak yeni şirketin değerini 18 milyar dolar yapıyor.