ARGE250


Business giyimde hız çağı

Barış Soydan

Erkek giyiminde yeni sezonun teması “Hız gereksenimi” (Need for speed) olarak belirlendi. Londra, Milano, New York ve Paris moda haftalarına bu tema damgasını vurdu.

Yazı: Bağlan Keskin      

 

Londra, Milan, Paris ve New York Sonbahar/Kış Erkek Moda haftaları hem sezonun hem de yazın trendlerini kulağımıza fısıldadı. Rahat hareket edebilen, aktif kıyafetleri tercih eden bir erkek çıkıyor. Erkek stili artık "ağır" görünmek zorunda değil. Kolay parçalarla, çok düşünmeden modayı da takip edebilirsiniz. Hayat çok hızlı. Yetişilmesi gereken birçok yer varken bu erkeğin kesinlikle çabuk davranılması lazım.

 

Grinin 50 olmayan tonu 

Sonbahar kış trendlerinde kendisini full look'ta gösteren gri yaza da ulaşacak gibi. Baştan aşağı siyah giyinmek her zaman bir kurtarıcıdır doğru. Üstelik kolaya kaçıldığı belli olmayan bir kurtarıcı. E. L. James'in olay kitabı "Gri'nin Elli Tonu"nun modası geçse de gerçek gri tonlarının devri bitmedi. Farklı tonları bir arada kullanmak yine cepte, ama bir erkek olarak giymem dediğiniz renklerle kombinlemek sezonun jokeri.

 

Her yer yeşil (!)

Sezonunun bir diğer ana rengi de yeşil. Yeşil de aynı gri gibi her tonuyla bizimle. Ancak bir farkla. Baştan aşağıya yeşil giymiyoruz, yeşil bir şeyler giyiyoruz. Kravat, ince hafif bir ceket ya da koyu renk bir pantolon... Sakın takımların altına yeşil çorap giymeyin. Takım artı renki çorap esprisi çok bayat.

 

Kırmızılı adam

Sezonun en canlı tonu kırmızı. Erkekler renk paletinde fazla dağılmasalar da kırmızı gerçek bir kurtarıcı. Kırmızı deri ceketlerden, hırkalara, yağmurluklara ve aksesuarlara birçok seçenek var. Hala renklerden uzak duran erkeklere söylemek istediği ise "Cesaret,". Üstelik büyük bir adımla.

 

Beyaz atlı prens

Kışın beyaz giyilmez sözü atalarımızda kalsın, bu soğuk havalarda özellikle bu sezon en güzel erkek trendlerinden birisi beyaz mantolar, kabanlar. Klasik ya da spor modeller hafta sonu için en iyi seçenek olabilir.

 

Bolluk zamanı

Sezonlardır skinny pantolonlara bütün erkek outfit'leri teslim oldu. İlk gördüklerinde aşırı tepki gösteren erkekler bile bir süre sonra kendilerini dar paçaların içinde buldular. Zara'nın kesimlerini benimseyen de oldu, aralarda kalan da... Şimdi trendy görünmek için bol pantolonların zamanı. Gerçek anlamında bu kesimlerde büyük ihtimalle abartılı gelebilir. Ancak podyumdaki esinti gündelik "dar"lığı biraz rahatlatacak gibi.

 

Çin Seddi nasıl kuruldu?

Kesimlerden ve renklerden bahsederken temaları da unutmamamız lazım. Bomber ceketinizin sırtında ya da yakasında bir ejderha olmasına hazır olun. Ya da Çince yazılı, baskılı şeyleri kovalayın. Çiçekler ve parlak kumaşlar da bahara eşlik edecek. Bu kadar iddialı bir tarzda önemli olan Çin malı gibi görünmemek. Lütfen dikkat!

 

Eski jean dönemi

Jean'ler uzun bir süre, yırtık, eskitilmiş ve taşlanmış olarak kullanıldı. Dar kesimlerin yerleşmesiyle birlikte bu yıpratılmış jean'lerden uzaklaştık. Ancak şimdi bol pantolonlar eskisinden daha tahribe uğramış bir biçimde bizimle. Skinny jean'lerinizin de dizlerini yırtabilirsiniz. Hem de abartarak.

 

Yaz yağmuru!!!

İklimimiz gittikçe değişiyor. Yaz yağmurlarına eskisinden daha çok alışkınız. Anoraklar da bu noktada geri geliyor. Sıcak-soğuk dengesini sağlamanıza yardımcı olacak, naylon anoraklar sezonun gözdeleri diyebiliriz. Ana temamız aksiyona da çok uygunlar. Uzun ve renkli olanlarından kısa ve klasik tonlarda olanlarına kadar birçok seçenek de trende uyum sağlıyor.

 

Beyzbol sopalarına arkadaş geldi

Beyzbol sopası bizde işlevinin dışında herhangi bir durumda kendini savunmak için evde hazır bekliyor olabilir. Ama artık yalnız beklemeyecek. Beyzbol şapkaları yeni sezonun hip aksesuarlarından. Geniş vintage cap'lerden sonra bu yumuşak ve sportif görünüm daha casual görünmek için birebir. 90'ların podyumlara geri geldiğine şükretmek için en güzel sebeplerden biri.

 

Süete sarılın

Belstaff London Menswear Spring Summer 2016 June 2015

Belstaff
London Menswear Spring Summer 2016 June 2015

Süet ceketler ve tracksuit'lerin bir arada kullanılma zamanı geldi. Süet hem yumuşak ve şık. İçine giyilen fermuarlı tracsuit'ler ise olayı hafifletiyor. Hoodie ve blazer herkesin üstünde birlikte gördükten sonra bu ikiliye de gözünüz alışmalı.

 

Sırtımız yine taşıyacak

Hermes Paris Menswear Spring Summer 2016 June 2015

Hermes
Paris Menswear Spring Summer 2016 June 2015

Sırt çantaları yine gündemde. Farklı boyutlarda ve materyallerde, yeni kalıplarda sırt çantaları kesinlikle hayatı kolaylaştırıyor. İş hayatından spor salonuna geçişin vazgeçilmez arkadaşı diyebiliriz onun için.

 

Geçen sezon klasikleşti

En az Stan Smith'ler kadar ayakların kahrını çeken Slip On ayakkabılar, klasik kesimlere dönüyor. George Hogg'ları ilk sıraya alabilirsiniz.

 

Uzunluk meselesi

Kışın en önemli aksesuarı tabii ki atkılar. Erkekler için fazla seçenek kalmadığından bağlama yöntemine kadar çok fazla kafa yormak gerekiyor. Modelde ise sizin için podyumlar kafa yormuş durumda. Uzun atkılar hiç olmadığı kadar moda!