AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Butik zeytin ve zeytinyağı üreticileri güç birliğine gidiyor

Ersin Kaplan

Zeytindostu Derneği butik zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin birlikte hareket ederek rekabet avantajlarını artırmak amacıyla “Butik Zeytinciler Kümelenmesi” Projesini başlatıyor. Butik firmaları tanıtım ve pazarlamada elini güçlendirecek yapılanmaya katılım için aranan tek şartsa; kalite...

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Akademisyen Mücahit Kıvrak’ın koordinatörlüğünde hayata geçirilecek Butik Zeytinciler Kümelenmesi’yle, bu tip üretim yapan firmalar, projeyle birlikte son yılların güçlü pazarlama ve üretim yolu olan Kümelenme Modeliyle bir araya gelmiş olacaklar. Bu model havacılıktan sağlığa kadar pek çok sektörde başarıyla uygulanıyor.

KÜMELENME PROJESİYLE BİR ARAYA GELİYOR

Projenin mimarı ve koordinatörü Mücahit Kıvrak, benzer yapıdaki firmaların küçük çaplı üretim yaptıklarından tek başlarına fiyat ve tanıtım anlamında esnek hareket edemediklerini kaydederek, kümelenme ile ilgili şu bilgileri verdi;

Butik üreticiler bir araya gelerek yurt içinde ve yurt dışında fuarlara birlikte katılacaklar. Oraya giderken ürünler bağımsız kişiler tarafından denetlenerek, kalite kontrolleri yapılacak. Özellikle yurtdışı fuar tanıtım organizasyonları her zaman yüksek maliyetli tanıtımlardır. Kümelenmeye katılan firmalar eşit şekilde ve kalitede tanıtıma destek vereceklerdir. Bir firmanın 100 Litre zeytinyağı hiç bir şeydir ancak 10 firmanın 1000 litresi belki de bir marketin yıllık yağ ihtiyacıdır.. Öte yandan Butik üretici olarak derneğimize üye olan ve üye olmayan her bir firmanın birlikte hareket edebileceği bu platformun hedeflerinde birlikte pazar tanıtımı yapma, maliyetlerin azaltılması için toplu alım yapma ve birlikte kazanmaya yönelik olacaktır. Son yıllarda başta TÜBİTAK olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları desteklemelerini kümelenmelerini tamamlayan ve birlikte hareket eden firmalara vermektedir.”

MALİYETLERİ AZALACAK

Projeyle birlikte butik markaların ürünlerinin derneğin kalite kontrol ekibi tarafından kontrol edildikten sonra şişelerin üzerlerine bandrol uygulanacağı bilgisini veren Kıvrak, “Böylece tüketiciler kimyasal ve duyusal analizlerden geçmiş zeytinyağlarını kullanacaklardır. Ayrıca proje içerisine katılan firmalar derneğimiz web sayfasından da ilan edileceklerdir. Butik üreticilerin sezon öncesinde ürünlerinin bitmesi durumunda kendilerine en yakın butik firmadan ürün temin edilmesi sağlanacaktır. Böylece ürününü bitiren diğer butik firmanın da ürününün kalmamasını sağlayacaktır. Birlikte hareket ederek stok maliyetlerinin de azaltılması sağlanacaktır. Zeytindostu Derneği olarak tüm butik üretim yapan firmaları kümelenmemize bekliyoruz” diye konuştu.

Projeye şimdiden 20’ye yakın butik firmanın projeye katılmak için başvuruda bulunduğunu bildiren Kıvrak, kümelenme projesinde yer almak isteyen firmaların Zeytindostu Derneği’yle iletişim kurmasının yeterli olacağını söyledi.