ARGE 250


Çalışanınızı ödüllendirmenin beş yaratıcı yolu  

Barış Soydan

 

Maaş artışı ve terfi tek yol değil. Çalışanlarınızı ekip halinde verimli hale getirmek için daha yaratıcı yollar var.

21. yüzyılın çalışan profili sadece maaş ve terfi talep eden profilin çok dışında. Artık çalışanlar, ne olursa olsun iş süreçlerinde daha katılımcı olmak istiyor. Bu gerçeğe göre hareket eden İK liderleri ve proje yöneticileri, son dönemde bu beş yaratıcı teşvik trendini sıklıkla kullanıyor.

Fikir platformu yaratın

Demokratik inovasyon hala geçerli bir kavram. Belirli projelerde her takım üyesinin fikir bazında katılımını sağlayın. Uygulanan fikirler için ödül ve prim sistemi tatbik edin. Bu sistem sağlıklı bir rekabet ortamı sunacağı gibi verimlilik takibini de kolaylaştıracaktır.

Dokuz/altı çalışma şemasını kırın

Çalışma saatlerinin rutinliği verimliliği düz bir çizgide ilerletir. Mesai saatlerinde başarıya ve hedefe odaklı değişimler verimliliği artıracaktır. Bir başarı hedefi ve kriteri ile çalışma saatlerinizi belirlediğinizde bir proje daha kısa sürede bitecektir. Başarı kısa süreli mesai saatinde geldiğinde çalışanınıza yeterli boş zamanı yaratmayı unutmayın.

Performans odaklı izin sistemini deneyin

Amerikalı firma Nativ radikal bir izin politikasına sahip. Teoride sınırsız izin… Bir projenin başarıya ulaşmasının serbest günleri artırmasına izin verin. Nativ bunu çeyreklik bazda gerçekleştiriyor. Eğer daha uzun vadeli projelerle faaliyet gösteren bir firmaysanız bu sistemi yıllık bazda da gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışanlarınıza prim olarak hisse önerin

Çalışanlarınızı ana ortak yapmanıza gerek yok. Ama onları paydaş olarak konumlandırmak performansı yükseltecektir. Şirketinizin değeri arttığında onun maddi imkanlarının da artacağını göstermek performansı ikiye katlayacaktır.