ARGE 250


Çalışanları "paradan" daha çok motive eden 9 strateji

Samet Öztürk

Ilya Pozin, Time için çalışanları para dışında motive edecek 9 adımı kaleme aldı. Pozin maddeleri şöyle sıraladı:

1 - İltifatta cömert olun

Herkes övülmek ister ve vermesi en kolay şeylerden biri de övgüdür. Bunun da ötesinde bu övgünün yöneticiden gelmesi sandığınızdan çok daha etkilidir. Ekibinizdeki üyelerin her birinin gerçekleştirdiği ileri yönlü hareketi övgü ile dile getirin. Övgüleri sadece bire bir değil aynı zamanda diğer çalışanların önünde belirtin.

2 - Yöneticilerden kurtulun

Yöneticisi olmayan proje? Bu pek doğru görünmüyor mu? Deneyin bir kere. Projeyi lidersiz ya da süpervizörsüz ilerletmek ve çalışanlarınızın birine hesap vermek yerine onlara bir takım olarak birlikte çalışmaları için yetki vermek. Bunu bir düşünün. Süpervizörünüzü dışarıda bırakmaktan daha kötüsü ne olabilir? Takımın dışarıda kalması! Bütün ekibin birbiri ile eşit olarak birlikte işbirliği içinde çalışması proje üretimini hızlandıracaktır. İnsanlar erkenden işe gelirleri geç çıkarlar ve enerjilerini sorunları çözmek için harcarlar.

3 - Fikirlerinizi onların fikirleri haline getirin

İnsanlar kendilerine ne yapacaklarının söylenmesinden nefret ederler. İnsanlara onlardan ne yapmalarını istediğini söylemek yerine onlara getirdikleri fikri nasıl gerçekleştireceklerini sorun. "Şunu şöyle yapmanı isterdim", "Bunu böyle yaparsak eğer sence bu iyi bir şey olur mu?" ya geçin, farkı görün.

4 - Asla eleştirmeyin ya da düzeltmeyin

Kimse ama hiçkimse bir şeyi yanlış yapıyor olduğunu duymak istemez. Eğer herhangi bir demotive metodu arıyorsanız, işte bu odur. İnsanları ilerletmek için dolaylı bir yaklaşım geliştirin, hatalarını görün ve onları tamir edin. "Probleme yaklaşımın en iyi yolu bu muydu? Sorunu daha farklı çözebilirsin? Neden olmasın?" diye sorun ve parmağınızla işaret etmek yerine çözümler üzerine konuşun.

5 - Herkesi lider yapın

En iyi performans sergilenen noktaları gösterin ve bunu herkesin bilmesini sağlayın çünkü bu onların mükemmelliği ve onların herkese örnek olmasını istiyorsunuz. Çıtayı yükseltin ve lider olarak nam salmak için motive olsunlar.

6 - Haftada bir, bir çalışanı yemeğe çıkarın

Onalara sürpriz yapın. Yeni bir politika izlediğinize dair hiçbir duyuruda bulunmayın. Sadece bir çalışanınıza doğru yürüyün ve onu sizinle öğle yemeğine davet edin. Bu onların işini gördüğünüzü ve takdir ettiğinizi onlara göstermenin en basit ve akılda kalıcı yoludur.

7 - Takdir edin, küçük ödüller verin

Bu iki şeyi farklı farklı formlarda gerçekleştirebilirsiniz: Bir çalışanınız görevini başarı ile tamaladığında şirket toplantısında avazınız çıktığı kadar bağırarak adını ilan edin. Yarışmalar ya da kendi içinizde oyunlar düzenleyip sonucu herkesin görebileceği bir tahtaya yazın. Banka soymanızı gerektirmeyecek küçük maddi ödüller. Örneğin akşam yemeği, spa hizmeti, hoşuna gidebilecek plak, vs...

8 - Şirket partileri

Birşeyleri grup olarak yapmak sizi uzun yol arkadaşı yapar. Şirket pikniği düzenleyin. Doğum günleri organize edin. "Happy hour" molalarınız olsun. Tüm yıl boyunca organizasyonlar düzenleyin ve tüm çalışanlarınıza daima birlikte olduğunuzu gösterin.

9 - Acıyı da paylaşın ödülü de

Şirketiniz başarılı bir işe imza attığında bunu kutlayın. Bu, herkesin onların yaptığı o zor işi, o çok çalışmayı takdir ettiğinizi göstermenin en iyi zamanıdır. Eğer bir hayalkırıklığı varsa bunu da paylaşın. Eğer yüksek performans bekliyorsanız takımız şirketinizin nerede durduğunu bilmeyi hak ediyor. Dürüst ve şeffaf olun.