OSB Yıldızları Araştırmması


CEO ve asgari ücretli orta noktada buluşursa...

Ersin Kaplan

ABD'li şirketi Gravity Payments, verimliliği duygusal mutlulukla artırmak için asgari ücreti yıllık 70 bin dolara çıkardı. Bu stratejinin küçük ölçekli teknoloji şirketlerinde başarılı olması mümkün.

Para mutluluk getiriyor mu? Bugün İK yönetim koridorlarında da sorulan bu sorunun cevabını Princeton'dan iki akademisyen Daniel Kahneman ve Angus Deaton araştırdı. Psikoloji kökenli iki akademisyen duygusal mutluluğun gelirle ilgisini inceledi. Yıllık 75 bin dolara kadar gelir ve duygusal mutluluk arasında pozitif bir korelasyon mevcut. Korelasyon 75 bin dolar üstü gelirde etkisiz hale geliyor.

İlginç olan; bu araştırmanın elde ettiği bulguların bir İK stratejisi olarak uygulanması. Amerika'da kredi kartı işlemcileri üreten şirket Gravity Payments 120 çalışanı için asgari ücreti yıllık 70 bin dolar olarak belirledi. Bu politika ile 30 kişi maaşını ikiye katlarken 70 çalışanın maaşı artmış oldu. Maaş artışı şirketin CEO'su Dan Price'ın 1 milyon doları aşan yıllık kazancından ve şirket kârlılığından finanse edilecek. Bu modelin kısmen küçük ve karlı bir teknoloji şirketinde işlemesi mümkün. Zira en mutlu çalışana sahip şirketler listelerinde teknoloji şirketlerinin üstünlüğü söz konusu. Ancak bu strateji, yüz binlerce çalışanı olan McDonald's gibi şirketler için uygulanabilir mi? Uzmanlar ölçek büyüdükçe taktiğin uygulamasının zorlaştığına dikkat çekiyor. Yine de McDonald's CEO'sunun saatlik ücretini karşılamak için ortalama çalışanın 7 ay çalışması gerektiğini hatırlatalım. Bu girişim Piketty'den sonra yeni dalga gelir dağılımı tartışmasını açabilir.