ARGE 250


CEO’nun “yatırım tezi”

Ersin Kaplan

Araştırmalar, son yıllarda dev şirketlerin dahi yatırımlarının değer yaratacak isabette olmadığını gösterdi. Artık CEO’nun iyi bir yönetici olmak dışında sağlam bir yatırım tezine de sahip olmasının zamanı geldi.

Şirketlerin kazandığı nakdi, yatırımlara yönlendirmek konusunda CEO’nun rolü genelde göz ardı edilir. CEO’nun görevleri arasında nakit havuzunun ne kadarının yatırımda kullanılacağı yer almaz. Ağırlıklı olarak bu görev CFO’nun üzerindedir. Ancak yapılan bir araştırma, yatırımları yönlendirme konusunda son yıllarda pek az şirketin başarılı olduğunu ortaya çıkardı. S&P 1500 şirketlerinin yatırım amaçlı kullandığı toplam 8 trilyon dolarlık sermayenin üçte birinden fazlası maliyetini çıkaramıyor. Beş yıllık bir periyotta yatırımlarının sonucunda zarar yazan şirketlerin sayısı hiç de az değil. Hatta şirket değerinin yüzde 50’lere varan oranda düşmesine neden olacak kadar isabetsiz yatırımlar da mevcut. İşte bu noktada CEO’nun inisiyatifi ele alacak bir liderlik ortaya koyması gerekiyor. 

Yönetim danışmanlığı firması Boston Consulting Group (BCG), CEO’nun “yatırım tezi”ne sahip bir lider olması gerektiğini belirtiyor. Yatırım tezinin belirli bir zamanda ulaşılması gereken hisse değeri olmadığına dikkat çeken BCG raporuna göre, CEO’nun ajandasında olması gereken yatırım tezinde belirli bir zaman içinde ne kadar ve nasıl değer yaratılacağı sorularının cevabı da olmalı. Şirketler operasyonel yönetimde disiplini çoğunlukla sağlıyor ancak sermaye ve yatırım yönetiminde aynı disiplin görülmüyor. Oysa CEO en az 3-5 yıl süreyle ve hatta onlarca yıl boyunca büyüme potansiyeli gördüğü yerlerde bir yatırım disiplini geliştirmeli. Örneğin Google’ın uzayda madencilik işine girmesi uzun yıllar getirisi olmayan bir yatırım olacak. Ancak Google’ın CEO liderliği ile uzun yıllar süren bir sermaye ve yatırım stratejisi belki de dünyanın yeni büyüme kapısını açmış olacak. Bu yüzden CEO’lar için artık büyüme potansiyelli sektörleri önceden sezmek yeterli değil, yatırımları disiplinli yapmayı sağlayacak bir yatırım tezine sahip olmak da şart hale geldi.