Turkishtime AR-GE 250


Çerkezköy'e yatırım kararı alan beyaz eşya devi hangisi?

Barış Soydan

BSH Türkiye Çerkezköy fabrikalarındaki yatırımlarını artırarak üretim kapasitesini 7 milyon adede çıkartacak.

 BSH Grubunun Afrika, Orta Doğu, Orta Asya, Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’yı kapsayan bölgesel merkezi BSH Türkiye, sorumlu olduğu bölgelerdeki satış ve üretim artışında elde ettiği başarıdan ötürü Çerkezköy fabrikalarındaki yatırımlarını artırma kararı aldı.

Tüm dünya için üretim yapan ve sorumlu olduğu bölgede özellikle fırın ve buzdolabı satış ve üretiminde büyük artış sağlayan BSH Türkiye, kısa zamanda elden edilen bu başarıdan ötürü artan talebi karşılama amacıyla Çerkezköy fabrikasında ek yatırımlar ve ek istihdam için düğmeye bastı. BSH Türkiye Çerkezköy’deki fabrikasının büyük ev aletleri üretim kapasitesini ve lojistik yetkinliğini artırarak büyük beyaz eşya ana üretim merkezi haline getirecek.

Bu planlama doğrultusunda, Çerkezköy’deki küçük ev aletleri üretimi, BSH bünyesindeki başka bir fabrikaya kaydırılacak. Buradan doğan yeni kapasite, hedef pazarlardaki artan talebi karşılamak amacıyla büyük ev aletleri üretimi için değerlendirilecek. İlave istihdam da yaratması beklenen bu hamle ile BSH Türkiye 5 milyon adet olan mevcut büyük ev aletleri üretim kapasitesini ise 7 milyon adede çıkarmış olacak.

BSH Türkiye CEO’su ve Bölge Başkanı Norbert Klein, 2014 yılında Türkiye’deki beyaz eşya üretiminin %5 arttığını, BSH Türkiye’nin ise üretimde %17’lik bir artış sağladığını ve Türkiye’deki beyaz eşya ihracatının %6 artmasına karşın BSH Türkiye’nin ihracatını %22 artırmayı başardığını belirtti. Klein “Türkiye’nin bölgesel merkez olarak kısa sürede elde ettiği büyük başarılar bizi son derece motive ediyor. Türkiye ve tüm ihracat pazarlarımızdan talebin daha da artacağını öngörüyoruz. Türkiye’de yatırım yapmaya ve istihdam yaratmaya kesintisiz olarak devam edeceğiz” diye ekledi.