AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Çilek, üretimini 3 yılda yüzde 52 artıracak

Elif Akın

Türkiye’nin dünya markası Çilek, gelişmeye ve değişime açık, yenilikçi çalışmalarıyla hedeflerini gerçekleştirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Dünya standartlarındaki üretim anlayışı, mobilya sektöründe bir ilki gerçekleştirerek uygulamaya başladığı yalın üretim felsefesi ve kullandığı üstün teknoloji sistemleri sayesinde hedeflerini her geçen gün daha da yukarı taşıyan Çilek, 2014 yılı üretim miktarını yüzde 15 oranında artırmayı amaçlıyor.

Toyota Yalın Üretim Sistemi ile daha fazla verimlilik

212 bin metrekarelik alan üzerine kurulu dev üretim tesislerinde Toyota Yalın Üretim Sistemi’ni uygulayan Çilek, kayıplarını ölçen, analiz eden, sürekli iyileştiren ve öğrenen, hedef odaklı bir organizasyon kültürü ile verimlilik ve kalitesini artırıp birim maliyetlerini düşürerek katma değer yaratan bir üretim anlayışını amaçlıyor.

Amaç gelişen, öğrenen ve öğreten bir organizasyon kültürü

Üretim anlayışındaki kalite ve güvenlik kriterleri gereği AB standartlarında üretim yapan Çilek, Toyota Yalın Üretim Sistemi felsefesiyle sürekli gelişen, öğrenen ve öğreten bir organizasyon kültürü oluşturmayı da hedefliyor. Üretimde görevli 500 kişilik Çilek Ailesi ile büyük işler yaptıklarını belirten Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, “Mükemmel bir çalışma düzeni oluşturmak için 2011 yılında Kanban sistemine geçtik. Ayda yaklaşık 500 adet Kaizen ile sürekli iyileştirmeyi hedefliyoruz. Yani her çalışanımız yaptığı işle ilgili ayda en az bir tane “uygulanmış iyileştirme” yani Kaizen gerçekleştiriyor. Yani biz çalışanlarımıza, çalışanlarımız da bize öğretiyor. Hep birlikte öğreniyor ve gelişiyoruz” dedi.

Üretimde 3 yılda yüzde 52 büyüme 

Depolamadan üretime tüm süreçlerde optimum akışı sağlayabilmek için çalışanlarını Kaizen, Grup Kaizen ve Kobetsu Kaizen çalışmalarıyla ortak amaca yönlendirdiklerini söyleyen Talha Çilek, 3 yılın sonunda üretimde adetsel bazda yüzde 52 oranında büyümeyi hedeflediklerini belirterek bunun için de 6 milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.