ARGE 250


Çin ve Hindistan'da yerel markalar Samsung'u solladı

Dünyanın en büyük iki pazarı Hindistan ve Çin'de akıllı telefon kullanıcılarının tercihleri değişiyor. Küresel pazarın önemli akıllı telefon üreticilerinden Güney Koreli Samsung, son açıklanan verilere göre yılın ikinci çeyreğinde yerel markaların gerisinde kaldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, yılın ikinci çeyreğinde Çinli cep telefonu üreticisi Xiaomi ve Hint şirketi Micromax, kendi ülkelerinde Samsung'u geçmiş durumda. Bunun başlıca nedeni olarak, Xiaomi ve Micromax'ın Samsung'un modellerinden daha ucuz olması gösteriliyor. BBC Şanghay muhabiri John Sudworth'a göre dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin'de Nisan-Haziran ayları arasında 108 milyon cihaz satıldı. Bu, aynı dönemdeki küresel akıllı telefon satışlarının yüzde 40'ına karşılık geliyor. 700 milyon Çinlinin akıllı telefonu var. Çin'in nüfusu bunun iki katı ve pazar hala doymuş değil. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde büyümede belirleyici faktörün fiyat olacağını söylüyor. Xiaomi, bu anlamda Çin şirketi olmanın avantajına sahip.

Xiaomi Çin'de pazar payını %5'ten %14'e çıkardı

Xiaomi'nin, geçen yıl Çin'de pazar payı yüzde 5'ti. Bu yıl yüzde 14'e çıkarak Samsung'u ikinciliğe itti. Xiaomi'nin popüler Redmi modeli Samsung Galaxy'lerden çok daha ucuza; 100 dolardan biraz fazlaya satılıyor. Bu telefonların iyi kameraları ve hızlı işlemcileri var. Ancak sektör uzmanlarına göre Redmi, Apple cihazlarını andırıyor.

Hindistan'da her ay 20 milyon cihaz satılıyor

BBC Yeni Delhi muhabiri Shilpa Kannan'ın aktardığına göre, dünyanın en büyük cep telefonu pazarlarından biri olan Hindistan'da her ay 20 milyon adet cihaz satılıyor. Ancak cep telefonu üreten Hint şirketi yok. Hint şirketleri üretimi Çin'e yaptırıyor. Micromax, Çin'de üretilen ancak Hintli kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanan telefonlarla pazar payınının lideri. Şirketin ilk telefonu X1i'nin bir aylık pil ömrü var. Hindistan'ın birçok köyünde elektrik yok. Bu nedenle telefonu şarj etmek pahalı ve bunun için en yakın kasabalara gitmek gerekiyor. 30 gün ömrü ve 40 dolarlık fiyatıyla bu telefon büyük bir girişimcilik başarısı olarak görülüyor.

Counterpoint adlı şirketin araştırmasına göre Micromax pazar payının yüzde 16.6'sına, Samsung da yüzde 14.4'üne sahip.