ARGE 250


Çocuklar İçin Mickey Mouse Gaz Maskesi

Kurtuluş Ozan Keser

BBC News’ün araştırmasına göre, kurulduğu günden beri çocukların en sevdiği karakterlerin yaratıcısı Walt Disney, İkinci Dünya Savaşı sırasında Mickey Mouse Gaz Maskesi tasarladı. Almanya’dan gelebilecek olası kimyasal saldırıya önlem olarak Amerika, ikinci Dünya Savaşı sırasında, kadın, erkek ve çocuklara 40 milyon gaz maskesi dağıtmış. Fakat yetişkin maskeleri çocuklar için fazla ağır ve korkutucu olunca, Disney, en popüler karakteri olan Mickey Mouse’a benzeyen maskelerin tasarımlarını yaparak bu uygulamaya destek verdi.

Japonlar, 1941’de Pearl Harbour’a saldırdıklarında, Amerikan hükümeti kimyasal savaş tehditinin topraklarına ulaştığı korkusu ile koruyucu gaz  maskelerinin yüklü miktarlarda üretimine gitti. Bu maskelerin arasında Disney’in çocukların hayat kurtarıcı bu maskeleri korkup kullanmak istememeleri olasılığını azaltmak için tasarladığı Mickey Mouse Gaz maskeleri de bulunuyormuş. Mickey Mouse’a benzeyen yüz biçimi ve Disney markalı hava filtresi ile bu özel tasarım maskeler, 18 ay - 4 yaş arası küçüklerin kullanabileceği ebatlarda idi.

Amerika korktuğu gibi bir kimyasal savaş tehditi altına girmediği için, gaz maskelerinin birçoğu üst kademe savaş subaylarına hatıra olarak dağıtıldı ve bir çoğu da zaman içinde yok oldu. Günümüze kalan bir kaç parça Amerikan Savaş müzelerinde sergilenmekte.