AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Çocuklara 'yaratıcı sanat terapi'siyle güvenli ortam yaratılıyor

Barış Soydan

Project Lift, elverişsiz sosyoekonomik şartlar, aile içi şiddet, savaş, göç, doğal afet gibi travmatik olaylara maruz kalmış tüm çocukların; görsel sanatlar, müzik ve sportif aktivitelerle kendilerini ifade etmesi için, güvenli ortamlar yaratmayı hedefliyor.

Proje kapsamında “Yaratıcı Sanat Terapisi” yönteminin uygulandığı atölye çalışmaları; çocukların yaşadığı travmatik süreçle baş edebilmesini sağlamayı ve iyileşmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Project Lift aynı zamanda, Türkiye gençliğinin farkındalığını artırarak onları harekete geçmeye ve sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol almaya teşvik etmeyi misyon ediniyor.

Project Lift “Tut Elimi” mottosuyla başladığı ilk çalışmalarını Suriyeli mülteci çocuklarla gerçekleştirdi. Resmi kayıtlara göre 1,4 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. 800 bini ise yaşadıkları travmayla başa çıkmayan, küçük ve yaralı çocuklar. Kimi şiddet içeren davranışlar sergiliyor, kimi kendisini ifade etmekte zorlanıyor. Project Lift, bu çocukların dış dünyanın olumsuz etkilerine karşı kendilerini koruyabileceği bir kalkan oluşturmasına destek olmayı ve genç yaşta şiddete başvurmasını önleyici tedbirler alarak sağlıklı müdahalelerde bulunmayı arzuluyor.

Proje ekibi, İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 40 gönüllü ve Sultanbeyli Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen ilk eğitime, 49 Suriyeli mülteci çocuk katıldı. Psikolojik İyileşme Becerileri’nin (SPR) uygulandığı 1 haftalık program; ABD Ulusal Çocuk Travma ve Stres Ağı ile ABD TSSB Ulusal Merkezi tarafından hazırlandı. SPR, ABD’de ve uluslararası arenada pek çok afet sonrası programda kullanılıyor. Program, travma geçirmiş kişilere, yaşadıkları stresi azaltma ve ortaya çıkan olumsuz durumlarla baş edebilme becerisi kazandırmayı hedefliyor. SPR modelinin amacı; kişiye ve gruplara yaratıcı müdahalelerde bulunarak iyileşmeyi hızlandırmak ve öz yeterlilik geliştirilmesine yardımcı olmak.

Proje, başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde gerçekleştirilecek eğitimlerle devam edecek. Uzun vadede ise çocukların etkilendiği her travmanın ardından, Project Lift yanlarında olmayı sürdürecek.