ARGE 250


Costa, İstanbul'da arazi arıyor

Samet Öztürk

Rusya merkezli Türk şirketi Costa Group, Türkiye pazarına yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Şirket ilk etapta konut ve rezidans projeleri yapmayı planlarken, İstanbul, Bodrum ve Antalya'da arazi arayışlarına başladı.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen merkezi Moskova'da bulunan Türk sermayeli Costa Group'un Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Çalgüner, Türkiye'de başlangıç için 100-150 milyon dolarlık bir yatırım planladıklarını dile getirdi. Rusya'da inşaat sektöründe devlerin arasından sıyrılarak ülkede aranan bir isim haline geldiklerini savunan Çalgüner, artık Türkiye'de yatırım yapmanın zamanının geldiğine karar verdiklerini söyledi. Çalgüner, ''İlk etapta İstanbul'da bir rezidans, Antalya ve Bodrum'da ise butik oteller ve villa projesi yapmak için arazi arıyoruz'' dedi.

Şu anda 2 bin 500 personelleri bulunduğunu söyleyen Çalgüner yıl sonunda bu sayının ciddi bir artış göstermesini hedeflediklerini anlatarak yıl sonu ciro hedeflerinin ise 500 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de enerji sektörü için de proje hazırlıkları bulunduğunu ifade eden Çalgüner, 2015'te 20 megavat kurulu gücü hedeflediklerini aktardı. Çalgüner, ''Hidroelektrik Santrali (HES) kurmak konusunda gönüllü ve istekli değiliz ama bu da seçeneklerden birisi. Enerji antikriz bir sektör. İnsanlar krizde gıdadan vazgeçemez, bir de enerjiden'' diye konuştu.

İstanbul'da bir elit rezidans proje hazırlıkları olduğunu açıklayan Çalgüner, bunun için iyi bir lokasyonda arazi arayışlarının sürdüğünü dile getirdi. Bodrum ve Antalya'da ise, daha önce İtalya'da başladıkları ve devam ettirecekleri butik otel ve villa projesi için de aktif şekilde arazi aradıklarını belirten Çalgüner, hem İstanbul hem de Bodrum ve Antalya'da aradıkları arazilerin lokasyonunun çok önemli olduğunu ifade etti.