ARGE 250


Covid-19 'pandemi' ilan edildi; ABD, Avrupa'ya kapıları kapattı

Turkishtime Dergi

ABD Başkanı Donald Trump, dün resmi olarak pandemik ilan edilen koronavirüsün yayılmasını önlemek için ABD'nin Avrupa kıtasından tüm uçuşları cuma gününden itibaren durduracağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni koronavirüsü dün ilk defa pandemi olarak ilan etti ve virüsün pandemi ilan edilmesinin salgınla mücadeleye olan yaklaşımlarını değiştirmeyeceğini
açıkladı.

ABD Başkanı Trump, canlı yayında seyahat kısıtlamasıyla beraber ABD ekonomisini desteklemek için acil durum fonlamasını da açıkladı.
"Bu bir finansal kriz değil. Bu yalnızca tüm ulus ve bütün dünya olarak üstesinden geleceğimiz geçici bir durum" dedi.

Küresel piyasalar, Trump'ın açıklamalarının ardından sert düşüş kaydetti. Piyasalarda satıcılı görünüm bugün de sürüyor.

Trump'ın açıklamaları Avrupa'da en fazla virüsten etkilenen ülke olan İtalya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk defa bu kadar katı kontroller getirmesinin ardından geldi. İtalya zaten getirmiş olduğu diğer kısıtlamalara ek olarak barları, kuaförleri, restoranları da kapatma kararı aldı.

ABD'nin Avrupa'ya uygulayacağı seyahat yasaklarının cuma gece yarısından itibaren başlayacağını söyleyen Trump, buna benzer önlemlerin Çin ve Güney Kore'de virüsün yayılmasını sınırlamada işe yaradığını ifade etti. Seyahat yasağı İngiltere'yi ve Avrupa'dan gelen kargo uçaklarını kapsamayacak.