AR-GE 250


Cumhuriyet coşkusu!

Turkishtime Dergi

Cumhuriyetimizin ilanının 100’üncü yıl dönümü tüm Türkiye’de coşkulu törenlerle kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti, 2’nci yüzyılına tüm illerde coşkulu törenlerle girdi. Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi SOLOTÜRK, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi. SOLOTÜRK pilotları, Anıtkabir semalarında çeşitli manevralarla gösteri uçuşu yaptı. Yaklaşık yarım saat süren uçuş boyunca pilotların akrobasi hareketleri başkentliler tarafından farklı noktalarda ilgiyle izlendi. Türk donanması da tarihinin en büyük resmi geçidini 100 gemi ile İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirdi. 100 savaş gemisine uçak ve helikopterler havadan eşlik etti.

600 metrelik bayrakla yürüyüş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de Maltepe Etkinlik Alanı’nda bugün de devam edecek kutlama etkinlikleri düzenledi. Ayrıca Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla İstiklal Caddesi Türk bayraklarıyla donatıldı. Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Kardelen Mahallesi’nde mahalle sakinlerince, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında lazer gösterisi gerçekleştirildi. Gösteriye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Erzincan’da vatandaşlar 600 metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla “Cumhuriyet” yürüyüşü yaptı. Kastamonu’da, Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında fener alayı gerçekleştirildi. Valilik tarafından organize edilen yürüyüş için Kışla Parkı’nda toplanan protokol ve vatandaşlar ellerinde fener ve Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar marşlar eşliğinde yürüdü. Mersin’de, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü kapsamında fener alayı gerçekleştirildi. Katılımcıların ellerinde Türk bayrağı ve fenerlerle yürüdüğü etkinlikte 100 metrelik Türk bayrağı taşındı. Sivas’ta Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında “Cumhuriyet Yürüyüşü ve Havai Fişek” gösterisi düzenlendi. Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında İzmir Devlet Opera ve Balesi ile İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları nedeniyle “Cumhuriyet Konseri” verdi. Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Necdet Aydın Sahnesi’nde gerçekleştirilen konserde, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu sanatseverlere çeşitli eserler sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: “Aziz Atatürk, milletçe ‘en büyük eserim’ dediğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Tarihimizin bu önemli dönüm noktasında zatıalinizi, silah arkadaşlarınızı, gözlerini kırpmadan şehadete koşan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun.”

Darphane’den hatıra parası

Darphane ve Damga Matbaası, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında bastırdığı “5 Türk lirası” hatıra parasını 29 Ekim’de tedavüle sunarken, PTT de “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı” konulu anma pulu ve ilk gün zarfı çıkardı. Hazine ve Maliye Bakanlığının oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı için 5 Türk lirası madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirildi. 29 Ekim’de tedavüle verilen “5 Türk lirası” madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus olmak üzere 100 milyon adet basıldı. 100. yıl temalı “5 Türk lirası” tedavül hatıra paranın iç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanıldı. Logonun üzerinde “5” ibaresi, alt kısmında ise “Türk lirası” ibaresi bulunuyor. Dış halkada sekiz köşeli “Selçuklu yıldızı” motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı.