ARGE 250


CV'lerin en sevilmeyen 10 cümlesi

Barış Soydan

İş verenlerin CV'lerde görmekten en çok rahatsız olduğu 10 cümle açıklandı. New College of Humanities tarafından yapılan araştırma, kişisel bilgilere yazılmaması gereken cümleleri sıraladı.

2000 iş verenin katıldığı araştırmada sıklıkla karşılaşılan bir deyimi duymanın olumsuz etki yarattığı tespit edildi. CV'de kullanmaktan kaçınılması gereken cümlelerin listesi ise şu şekilde: Çok çalışkanım, baskı altında çalışmaya devam edebilirim, iyi bir takım oyuncusuyum, bağımsız olarak çalışabilirim, problem çözücüyüm, iyi bir dinleyiciyim, azimliyim, mükemmel yazma ve iletişim becerilerine sahibim, çok aktifim, iletişimim güçlü.

Klişelerden sonra listenin en çok rahatsızlık vereni ise dil bilgisi ve yazım hataları oldu. İsverenlerin yüzde 59'u bu tarz hatalar karşısında stres oluyor. Müdürlerin beşte dördü ise bu tarz bir CV'yi tamamen okumadan bırakıyor. Eğer CV'nizde emoji kullanmayı düşünüyorsanız, bu fikri de bir an önce kafanızdan atmanız tavsiye ediliyor. Çünkü iş verenlerin yüzde 42'si bundan nefret ediyor. Şaka içeren ve bu nedenle de profesyonel olmayan e-mailler de en az emojiler kadar sevilmiyor.

Araştırmanın diğer sonuçları, CV sahiplerinin yüzde 8'inin çalışma yılları hakkında yalan söylediğini gösteriyor. Verilen referansların ve eski pozisyonların yüzde 5'inin doğru olmadığını belirten araştırma, ayrıca kadınların hobileriyle ilgili erkeklere kıyasla daha fazla yalan söylediğini de ortaya çıkardı.