Turkishtime AR-GE 250


Daha mutlu bir iş ve sosyal yaşam: Hemen şimdi bırakmanız gereken 7 şey

Samet Öztürk

Inc. com'un derlediği makaleye göre işte hayatınız daha kolay ve daha doyumlu hale getirmek için atılması daha doğrusu çıkarılması gereken adımlar:

1- Suçlamak

İnsanlar hata yapar. Çalışanlar beklentilerinizi karşılamaz. Tedarikçiler teslimatı zamanında gerçekleştirmez.

Ve siz de onları yanlışlarından dolayı suçlarsınız...  Öyleyse suçlanmaya hazır olun.

Belki yeterince çalışmaya teşvik etmediniz. Belki yeterince aracılık edemediniz. Belki çok yakın zaman için çok fazla şey istediniz.

İşler sarpa sardığında suçlamak yerine sorumluluk almak mazoşistlik değildir, bireyi güçlendirir. Bu sayade bir dahaki sefere işleri daha iyi ya da daha akıllıca halletmeye odaklanırsınız.

2 - Etkilemek

Kimse sizi giysileriniz, arabanız, servetiniz, titriniz ya da başarılarınız için sevmez. Tüm bunlar "şeyler"dir. İnsanlar sahip olduğunuz şeyleri sevebilirler ama bu sizi sevdikleri anlamına gelmez.

Şüphesiz ki görecekleri görünüşünüzdür, fakat görünüş aynı zamanda aslolan değildir ve aslolan üzerine kurulmayan ilişkiler de gerçek ilişki değildir.

Hakiki ilişki sizi mutlu eder ve insanları etkilemeye çalışmayı bırakarak sadece kendiniz olmaya başladığınızda gerçek ilişkiler oluşturmaya başlarsınız.

 3- Bağımlılık

Korktuğunuzda ya da kendinizi güvensiz hissettiğinizde bildiğiniz şeyelere tutunursunuz. Hem de sizin için iyi olmadığını bilseniz bile...

Korku ya da güvensizlik eksikliği mutluluk değildir, sadece korku ya da güvensizlik eksikliğidir.

İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeyi tutuyor olmak sizi mutlu kılmaz. Bırakın, böylece gerçekten istediğinizi kazanmak için denemeye başlayabilirisiniz.

istediğinizi elde etmekte başarısız olsanız dahi elde etmek için tek başınıza çalışmış olmak size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

4. Sözünü kesmek

Sözünü kesmek sadece kabalık değildir. Birinin sözünü kestiğinizde aslında gerçekte şunu diyorsunuz: "Seni dinlemiyorum böylece ne dediğini anlayabiliyorum; seni dinliyorum böylece ne demek istediğime karar verebilirim."

İnsanların sizi sevmesini istiyor musunuz? Öyleyse onları dinleyin, dediklerine odaklanın. Ne dediklerini anladığınızdan emin olmak için onlara sorular sorun.  Onlar bunu, siz de bunun size hissettirdiği duyguyu seveceksiniz.

5. Mızıldanmak

Kelimelerinizin bir gücü vardır; özellikle de sizin üzerinizde. Problemlerinizle ilgili mızıldanmak size kendinizi daha iyi değil, kötü hissettirir.

Bir şeyler yolunda gitmiyorsa eğer zamanınızı şikayet etmekle harcamayın;  durumu daha iyi bir hale getirmek için efor sarfedin. Ner'de hareket, or'da bereket sözünü unutmayın.  Ayrıca bunu arkadaşlarınıza ya çalışanlarınıza da empoze edin; sizi ağlama duvarı yapmalarına izin vermeyin.  Gerçek arkadaşlar birbirlerinin hıçkırıklarını duymaya izin vermezler, birbirlerinin hayatlarını daha iyi bir şekle sokarlar.

6. Kontrol etmek

Patron sizsiniz. Siz bu sektörün devisiniz.  Yeah, you’re the boss. Yeah, you’re the titan of industry. Yeah, you’re the small tail that wags a huge dog. Siz tanırının yeryüzündeki gölgesisiniz.

ve fakat hala daha kontrol edebildiğiniz tek varlık kendinizsiniz. Eğer kendinizi diğer insanları kontrol etmekte güçlük çekerken bulursanız sizin, sizin kazançlarınız, sizin hayalleriniz hatta sizin fikirlerinizin dahi onlarınkinden daha önemli olduğuna kanaat getirmişsiniz demektir.

Ayrıca, kontrol sadece kısa vadelidir; çünkü size güç, korku, otorite ve bir çeşit baskı formu olarak geri dönerler ki bunların hiçbiri size kendinizi iyi hissettirmez.

Sizin gitmek istediğiniz yöne gitmek isteyen insanlar bulun. Daha çok çalışacaklardır, daha çok eğleneceklerdir, daha iyi bir iş çıkaracaklardır ve daha iyi ilişkiler kuracaklardır.

Ve böylece herkes çok mutlu olur.

7. Eleştirmek

Çok daha eğitimlisiniz. çok da deneyimlisiniz. Çok daha yer gördünüz, çok daha dağ aştınız ve çok daha ejderhanın kellesini aldınız.

Yani?

Bu sizi daha akıllı, daha iyi ya da daha ileri görüşlü yapmaz.

Bu sizi sadece siz yapar: Kendine has, eşsiz, fakat işin sonunda sadece siz. tıpkı herkes gibi, tıpkı çalışanlarınız gibi.

Herkes birbirinde farklıdır: Daha iyi ya da daha kötü değil, sadece farklı. Farklılıkları hor görmek yerine sadece takdir edin ve böylece herkes içöin daha doyumlu bir alan açın.