ARGE 250


'darty.com.tr' yüzde 200 büyüdü

Zehra Tike

Türkiye’nin önde gelen tüketici elektroniği perakende devi DARTY, darty.com.tr üzerinden gerçekleştirdiği satışlarda son 6 ayda yaklaşık yüzde 200 oranında büyüme yakaladı. 2012 yılına internetin beyaz eşya ve elektronik devi sloganıyla giren darty.com.tr, web mağazasına özel satışa sunduğu ürünler ve özel kampanyalarıyla ayda bir milyondan fazla ziyaretçisi sayesinde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 500 sitesi arasına hızla girdi. darty.com.tr üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde ortalama alışveriş tutarının 600 TL olduğunu tespit eden DARTY, sektörün en çok tercih edilen internet sitelerinden biri oldu.

Konuya ilişkin bilgiler veren DARTY Türkiye CEO’su Nedim Esgin, sürekli artan mağaza sayılarının yanı sıra e-ticaret alanındaki yatırımlara ve alınan başarılı sonuçlara dikkat çekti. Esgin “Her yıl 5 yeni mağaza açma hedefiyle ilerliyor ve daha fazla şehirde daha çok tüketiciye ulaşıyoruz. Özellikle internet mağazamıza tüketicilerin yoğun ilgisi aslında tüm Türkiye’den müşterilerimiz olduğunu görmemiz açısından çok önemli. Pazarda e-ticaret kanalının yıllık yüzde 40 seviyelerinde büyüdüğünü tahmin ediyoruz. darty.com.tr üzerinden gerçekleşen son 6 ayda yüzde 200 büyüdük ve bu alanda hızla pazar payı kazanmaya devam ediyoruz. Son 6 aylık periyoda baktığımızda her ay 81 ilimize sevkiyat yaptığımızı görüyoruz. Özellikle mağazamız olmayan şehirlere ulaşmak, buradaki ilgiyi görmek gelecek yatırımlarımızı da şekillendirme açısından önem arz ediyor” dedi.

“2012 başında gerçekleştirdiği yatırımlarla internet mağazasına özel depo kuran DARTY, internete özel televizyon ve online iletişim faaliyetleriyle de sektörde dikkati çekti. darty.com.tr üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde ortalama alışveriş tutarının 600 TL’nin üzerinde olduğunu tespit ettik. Buzdolabından televizyona, akıllı telefonlardan notebook’a kadar pek çok kategoride ilgi görüyoruz” diyen Nedim Esgin “Son 3 aydır mağazalardaki teşhir ve outlet ürünleri de darty.com.tr üzerinden satışa açan DARTY bu alanda bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye internet kullanıcılarının henüz sadece yaklaşık yüzde 20’sinin online ürün satın aldığı düşünüldüğünde, e-ticaret pazarının başta elektronik olmak üzere tüm sektörlerde büyüyeceğine inanıyoruz ve bu alandaki yatırımlarımıza devam edeceğiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.