OSB Yıldızları Araştırmması


DHL Express 10 milyon euro yatırımla ikinci uçağını uçurdu

Ersin Kaplan

Deutsche Post DHL bünyesinde yer alan uluslararası hızlı hava taşımacılık şirketi DHL Express, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında yeni kargo uçağını hizmete soktu. Sabiha Gökçen Havalimanında Aralık ayında hizmete giren yeni uçak için 10 milyon euro değerinde yatırım yapıldı.

Yeni uçak yatırımı hakkında bilgi veren DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling: “2014'ün sonunda büyük bir yatırımla, İstanbul’un Anadolu yakası ile Bursa ve Kocaeli başta olmak üzere yakın civar illerde artan gönderi talebini karşılamak amacıyla, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan ikinci uçağımızı hayata geçirdik. Böylece DHL Express olarak, İstanbul'un her iki yakasından, hem Atatürk Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuşları olan ilk ve tek uluslararası hızlı hava taşımacılık şirketi oldu. Yeni uçak yatırımımızla, özellikle İstanbul’un Anadolu yakası ve yakın civar illerden yurtdışına gönderi yapan müşterilerimizin iş süreçlerini kolaylaştırmamızın yanısıra, Türkiye’nin dış ticaret hedeflerine ulaşmasına da önemli bir katkıda bulunuyoruz” Reckling ayrıca, DHL Express’in yaptığı yatırımların şirketin Türkiye’ye olan bağlılığının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Reckling, “Türk ihracatçılarının uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak DHL Express’in en önemli öncelikleri arasında yer almaktadır, bu kapsamda Türk ihracatçılarının ihtiyaçları doğrultusunda onlara yenilikçi çözümler sunmaya devam edeceğiz. Böylece Türkiye’nin 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolar ihracat hedefine de katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Reckling ayrıca, DHL Express’in Türkiye’de yatırımlarına devam etmeye kararlı olduğunu da sözlerine ekledi. Türkiye’nin DPDHL’in 2020 stratejisi kapsamında büyümeyi hedeflediği 11 anahtar ülkeden biri olduğunu hatırlatan Reckling, “Bu stratejinin bir parçası olarak Ekim ayında Türkiye’ye gelen DPDHL CEO’su Frank Appel Türkiye’ye önümüzdeki beş yıl içinde en az 100 milyon euro'luk yatırım yapılacağını açıkladı.” diye konuştu.

Türkiye’deki büyüme planlarıyla ilgili detaylı bilgi veren Reckling: “Bunun yanı sıra, büyümemizin devamlılığını sağlamak için Türkiye’deki lider konumumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz. Gelecekteki yatırımlarımız beş ana konu üzerinde yoğunlaşacak: Anadolu şehirlerini daha iyi bir şekilde dünyanın geri kalanına bağlamak, Türk KOBİ’lerinin global pazarlara daha kolay açılmasını sağlamak, Türkiye’nin bölgesel bir merkez olarak konumunu güçlendirmek, sektörel hizmetler ve çözümler ile çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam etmek.” dedi.