ARGE 250


Dijital dönüşümden doğan 20 yeni iş

Turkishtime Dergi

“Chief of Staff”: Amerikan başkanın ekibini yöneten bu kişiye verilen unvan, Amazon’la, iş dünyasına da girdi. Amazon, Google ve Uber gibi şirketler yeni pozisyonlarıyla işdünyasına yön veriyor...

Yeni nesil “kralın sağ kolu” (Chief of Staff)

Şirketin operasyon, yönetim ve finansal aktivitelerinin tamamını şirketin üst yönetimi ile birlikte planlar. Chief of Staff’ların özellikle CEO ile bir kral ve kralın yardımcısını andıran ilişkileri vardır. Şirketin geri kalanı ve müşterilerle CEO’nun ilişkisini yönetir. Bu kavram aslında Amerikan siyasetinin yapı taşlarından biri. İş dünyası diğer birçok yeniliği hayatımıza entegre eden Amazon ile yeni nesil kralın eli pozisyonu ile de tanışmış oldu. Amazon’un ardından şirketler bir bir CEO’ların sağ kollarına yer açmaya başladı.

Komünite yöneticisi

Komünite yöneticileri (community manager) özellikle Uber, Airbnb ve Gittigidiyor gibi pazar yeri yöneten ve hizmet ya da ürünü sağlayanla alıcıyı buluşturan girişimlerde bu iki eksenli komüniteyi şirkete bağlı tutar. İçerik pazarlaması, sosyal medya yönetimi ve düzenlenen fiziksel etkinliklerle komünite ile olan ilişkiler canlı tutulur. Komüniteden alınan veriler analiz edilir, şirketlerin iş geliştirme stratejilerin belirlenmesinde sorumluluk alınır.

Destek müdürü

Eskiden müşteri desteği çok önemliydi. Şimdi ise buna bir de şirket içi teknik ve organizasyon desteği sağlayan destek müdürleri (support manager) eklendi. Şirketin bilişim altyapısının sürekli yeterli ve verimli olmasını sağlamak için gerekli kontrolleri yapan destek müdürleri sürekli değişen dünyada kendilerini de yeni bilgilerle geliştirmek durumunda. İç operasyonların planlandığı şekilde uygulanmasından da sorumlu olan müdürler bir çeşit iç müşteri başarısı birimi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Dijital dönüşümden doğan 20 yeni iş kolu Turkishtime'ın Kasım sayısında!