ARGE 250


Dijital Dünyanın Dijital Meslekleri

Dijital dünyanın dijital meslekleri
Turkishtime Dergi

Dünyada ekonomiyle birlikte meslekler de dijital bir evreden geçiyor. İş ve yaşam modellerimizi değiştiren dijital dünyanın bu dinamiği karşısında öğretmenlik, mühendislik, doktorluk ve gazetecilik gibi geleneksel meslekler yeni görev tanımlarına ihtiyaç duyarken, değişen dünya, yepyeni iş kolları ve yeni fonksiyonları beraberinde getiriyor.

Bilginin esas olduğu, var olan bilgiye sürekli yenisinin eklendiği bu yeni dünya düzeninde, teknolojinin gelişimine bağlı olarak bazı meslek gruplarının cazibesi artarken bazıları da giderek yok oluyor. Dijital ekonominin yarattığı “yeni” meslekler de bir bakıma geleceğin meslekleri olarak kabul ediliyor. Ve tabii işsizliğin ve gelecek kaygısının kronikleştiği günümüzde, bu mesleklerin kurtarıcı olması bekleniyor.

Bu “yeni” mesleklerin bir kısmı zaten bir süredir hayatımızda. Ancak, çoğu internet üzerinden yapılabilecek olan bu meslekler arasında öyleleri var ki; bunlar ancak fütüristlerin hayal edebileceği türden…

İşte önümüzdeki dönemde değeri iyice artacak olan dijital çağın dijital meslekleri:

Video Oyun Tasarımcısı

Şimdiden en gözde meslekler arasına giren video oyunları tasarımcılığı, oyun pazarının potansiyelini düşünecek olursak, gerçekten parlak bir gelecek vaat ediyor. Her yaştan kişinin severek oynadığı bu oyunları tasarlayan video oyun tasarımcısı, yalnızca oyunun senaryosundan sorumlu olmayıp karakterleri, oyunun mekaniğini, kullanıcı arabimi, bölüm ve sahneleri tasarlamakla sorumlu.

Sanal Market İşletmecisi

Alışverişin de giderek dijitalleşeceği gelecekte, perakende sektörü de büyük bir değişimden geçecek. Özellikle perakende satış noktalarının ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü servis sağlayıcı kişi ve kurumlar sanal sistemler aracılığıyla iş görecek. Bugünün perakende sektörü yöneticileri ise bu sistemlerin yöneticiliğinden sorumlu olup sanal market işletmeciliği yapacak.

Değişim Yöneticisi

Dijital dünyada değişmek, değişmemekten daha yorucu olacağı için kurumları, geleceğe değişim yöneticileri hazırlayacak. Kurumların gelecek hedef ve stratejilerine ulaşmak adına değiştirilmesi gereken alanlarını planlayacak olan değişim yöneticileri, bu değişimin hazırlıklarını yapacak ve ilgili ihtiyaçları saptayıp, değişimin hızlanmasına yardımcı olacak.

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medyada var olan ya da olmak isteyen kurumların en büyük ihtiyacı sosyal medya uzmanı... Şimdiden meslekler sözlüğüne giren sosyal medya uzmanı ‘sosyal ağlarda marka, firma ya da şahıs hakkında neler yazıldığını takip ederek buna uygun iletişim stratejisi belirleyen ve uygulayan kişi' şeklinde tanımlanıyor. Çalıştığı kurumun sosyal ağlardaki takipçi sayısını artırmakla yükümlü olan sosyal medya uzmanı; aynı zamanda sosyal mecralarda özel kampanya kurguları geliştirmek, ürün deneyimine ilişkin çalışmalar yapmak ve çalıştığı marka veya kişi hakkında tarafından oluşturulan uygun olmayan içerik, durum ve izlenimleri belirleyip gerektiğinde müdahale etmekle sorumlu.

Akıllı Tedarik Yöneticisi

Fütüristlere göre bugünün Tedarik Zinciri Yönetimi, gelecekte Akıllı Tedarik Yönetimi’ne dönüşecek. Akıllı tedarik zinciri yönetiminde geleneksel yöntemlerden farklı olarak süreçlere akıllı yazılımlar, robotik sistemler, uzaktan tanıma gibi yeni teknolojiler hakim olacak.

Dijital Diplomasi Uzmanı

Dijital diplomasi son yıllarda dünyada hızla gelişen bir alan. Özellikle ABD ve İngiltere gibi ülkeler diplomatik misyonlarında dijital diplomasi birimleri kurmaya başladı. İletişim ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunlarının öne çıktığı alanda, teknoloji bilgisi ve genel kültürü gelişmiş adaylar tercih ediliyor.

Hot-line İşletmecisi

Bugünün teknik servislerinin gelecekte dönüşeceği nokta hot-line işletmeciliği… Uzaktan onarım yapan akıllı yazılımlar ve hatta 3 boyutlu hologramlar aracılığıyla yapılacak olan hot-line işletmeciliğinde tektik sorunlar da uzaktan çözülebilecek.

Gerçeklik Yöneticisi

Parlak iş fikrini girişime dönüştürmek isteyen girişimci, melek yatırımcısını bulmadan önce gerçeklik yöneticilerine danışacak. Gerçeklik yöneticilerinin görevi bu noktada; bir fikrin sanal dünyadaki gerçekliğini ve uygulanabilirliğini denetlemek olacak.

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yeni medya düzeni ile gelişen dijital pazarlama pek çok marka için vazgeçilmez bir araç artık. Çalıştığı kurumun, dijital ortamda marka bilinirliğinin artırılması ve potansiyel kitlenin müşteriye dönüştürülmesinden sorumlu olan dijital pazarlama uzmanının, özellikle arama motoru pazarlaması, e-posta pazarlaması ve SMS pazarlaması gibi yeni modelleri bütüncül bir şekilde kullanması gerekiyor.

Mobil Uygulama Geliştiricisi

Mobil cihazların yaygın kullanımı yazılım geliştiricisi olan binlerce kişiye yeni bir ekmek kapısı yarattı ve yaratmaya da devam ediyor. Akıllı telefonlarda kullanıcı deneyimini zenginleştirmek üzere mobil uygulamalar geliştirilen bu kişilerin temel sorumlukları arasında mobil uygulamalar konusunda araştırma yapmak, teknik tasarım oluşturmak, test ve geliştirme hazırlıkları yapmak ve bakım yapmak yer alıyor.

Dijital Avukat

Dijital dünya yasaları ve yasarların işleyiş şeklini değiştirirken avukatların da çalışma şeklini dönüştürüyor. Dünya üzerinde birçok avukat, müvekkilleriyle sanal ortamda bir araya gelirken, onlara gerekli kaynakları ve bilgiyi internet üzerinden sağlıyor. Bu aynı zamanda mesleğe yeni başlayan avukatlara da iyi bir pratik şansı veriyor.

Elektronik gazeteci

Dijitalleşmenin en fazla etkisini gösterdiği alanlardan biri de gazeteler. Sayısal dünyaya ayak uydurmaya çalışan gazeteler aynı zamanda internette de varlığını sürdürürken, geleneksel gazeteciliğe alışmış olan kişiler, internetin dinamiğine uygun hareketli ve sesli içerikler üretecek.  Şu anda yeni yeni gelişen elektronik gazetecilik için nitelikli içerik editörleri gerekecek.

  • ABD’de mobil uygulama pazarı, telekom dahil pek çok sektörden daha fazla istihdam yaratıyor. Akıllı telefonların piyasada boy gösterdiği günden beri, mobil uygulama pazarı ülkede 450 binden fazla kişiye iş sağladı.
  • Dijital diplomasi trendine Türkiye de ayak uydurmayı planlıyor. Ülkemizde de dijital diplomasi birimi kurması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde devletlerin yanında BM, NATO ve AB gibi uluslararası yapılar da dijital diplomasideki kadrolarını genişletecek.