AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Dikkat! Hareketsizlik çocuğunuzun 5 yılına mal olabilir

Samet Öztürk

Araştırmaya göre gelişmiş dünya tarihine bakıldığında günümüz çocuklarının daha önceki nesillere göre ortalama 5 yıl daha az yaşayacakları tahmin ediliyor. Sebep? Hareketsiz yaşam.

Nike ve Designedtomove.org tarafından düzenlenen son araştırmaya göre son iki jenerasyonda aktif oyun, fiziksel eğitim ve tüm fiziksel aktiviteler İngiltere'de yüzde 20, ABD'de yüzde 32 ve Çin'de ise yüzde 45 azalma gösteriyor. Rapori, bu yıl sigara içiciliği devam ederken hareketsiz bir yaşama sahip olmanın 5.3 milyon kişinin hayatını kaybetmesine öncülük edeceğini söylüyor.

8. Clinton Yıllık Küresel İnsiyatif toplantısında açıklanan Hareket için Tasarlanmış: Fiziksel Aktivite Hareketi Ajandası başlıklı raporda risk faktörleri ve çocukluktaki hareketsiz yaşamın ekonomik maaliyetlerininaltı çizilirken problemin muhtemel çözümünde yol haritası ortaya kondu.

Yol haritası, hükümetlerin kentsel planlamalarını harekete uygun bir şekilde düzenlemeye gitmeleri gerektiğini özellikle vurguluyor. Kısaca Hareket İçin Tasarlanmış insiyatifi iki öncemli başlık içeriyor: Çocuklar için daha erken olumlu deneyimler yaratın ve fiziksel aktiviteyi günlük yaşama entegre edin.