Turkishtime AR-GE 250


DRD’ye Fitch’den “yatırım yapılabilir” değerlendirmesi geldi

Barış Soydan

DRD, aktif toplamı büyüklüğünü bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 20 bin araç ve 1,1 milyar TL seviyesine ulaştırdı. DRD, 2013 yılı için yayınladığı faaliyet raporundaki verilere göre 500 milyon TL seviyesinde araç yatırımı gerçekleştirerek, pazar payını da yüzde 9,7 seviyesine taşıdı.

DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, “2013 yıl sonu itibarıyla 446 milyon TL’lik satış gerçekleştiren şirketimiz, faiz, amortisman ve vergi öncesi karını 147 milyon TL’ye yükselterek iş verimliliğini ve operasyonel karlılığını istikrarlı şekilde geliştirmiştir. Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, bunun otomotiv sektörü üzerindeki olumsuz yansımaları ve kurlarda yaşanan değişimlere rağmen araç yatırımlarımızı hiçbir kısıtlamaya gitmeden, önceden planladığımız şekilde eksiksizce gerçekleştirdik. Hedefimiz, önümüzdeki dönemde ülke genelinde yaygın hizmet ağımıza yönelik yatırımların yanı sıra 24 bin araçlık filo büyüklüğüne ve yüzde 30’luk bir büyümeyle 1,3 milyar TL’lik filo değerine ulaşmaktır” dedi.

Ersoy sözlerine şöyle devam etti: ““Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli en büyük filo kiralama markası DRD, uluslararası pazarlarda önemli bir yeri bulunan derecelendirme kuruluşları Fitch ve JCR tarafından gerçekleştirilen değerlendirmelerde, sahip olduğu finansal ve operasyonel göstergelerin yanı sıra uzun yıllardır sürdürdüğü istikrarlı gelişim ile sektör ortalamalarının üzerinde notlar alarak “yatırım yapılabilir” kategoride değerlendirildi. Tamamı yerli sermayeli markamızın farklı iş kollarında ortaya koyduğu performansla artık uluslararası arenalarda da adından sıkça söz ettiriyor olması bizler için ayrı bir gurur kaynağı” şeklinde konuştu.