ARGE 250


Drop.io'nun kurucusu Lessin Facebook'tan ayrılıyor

Facebook yönetiminin önemli isimlerinden Sam Lessin, sosyal ağdaki sayfası üzerinden yaptığı açıklamada görevini bırakacağını açıkladı. Lessin, kurucusu olduğu veri depolama şirketi Drop.io, 2010'da Facebook tarafından satın alındığında sosyal ağın kadrosuna dahil olmuştu.

Re/code sitesinin duyurduğu habere göre, Lessin, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ile Harvard Üniversitesi'nde yakın arkadaştı. Al Jazeera Türkçe'nin haberine göre Drop.io'nun satın alınmasından sonra kapanması, Zuckerberg'in şirketten çok yetenek transfer ettiğini ortaya koymuştu.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Facebook'ta ürün yönetimi görevlerinde yer alan Lessin'in pozisyonu geçtiğimiz yıl aşağı çekilmişti. Açıklamasında 'uçurtma ve kayağa daha fazla vakit ayırabileceğini' söyleyen Lessin'in ileride nerede çalışacağına dair bir bilgi yok.

David Kirkpatrick'in 2010 yılında yayımlanan 'Facebook Effect' adlı kitabına göre, Lessin sosyal ağın ilk günlerinde oldukça önemli rol oynayan bir insandı. Kitaba göre, Lessin'in yatırımcı olan babası 2004 eğitim yılı sonunda New York'a götürerek önemli risk sermayedarları ve finans sektöründeki yöneticilerle tanıştırdı. Lessin, elde edeceği zamanda gazeteci olan eşine daha fazla yardımcı olmak istediğini de belirtti.