ARGE 250


Dünya Bankası Büyüme Tahminini Düşürdü

Kurtuluş Ozan Keser

Dünya Bankası dün yaptığı duyuruda; Türkiye'deki büyümenin tahminlerin altında kaldığını ve yüzde 3.6  seviyesinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü belirtti. Daha önce öngörülen oran yüzde 4 idi.

Dünya Bankası'nın yaptığı açıklamada önümüzdeki iki senelik süreçte de Türkiye'de öngörülen büyüme oranları da yer aldı. Buna göre büyümenin 2014  yılında yüzde 4,5, 2015 yılında da yüzde 4,7 olacağı öngörüldü. Küresel Ekonomik Beklentiler Raporları kapsamında duyurulan Türkiye Düzenli Ekonomik Bilgi Notu'nda dış finansmana bağlılığına değinildi ve  gelişmekte olan ülkelere gelen sermaye akımlarındaki oynaklık göz önüne alındığında, bu bağımlılığın önemli bir risk faktörü oluşturduğu belirtildi.

Dünya Bankası Türkiye web sitesinde yapılan açıklamaya göre; Bilgi Notunda Türkiye’de son zamanlardaki ekonomik gelişmeler, beklentiler ve riskler analiz ediliyor.  Dış dengesizliklerde 2012 yılında yaşanan önemli iyileşmelerin vurgulandığı bilgi notunda, Türkiye’nin dış finansman ihtiyaçları kilit bir kırılganlık olarak belirtiliyor ve son ekonomik eğilimlerin Merkez Bankası’nın ekonomiyi daha fazla destekleme olanağını sınırlandırabileceğinin altı çiziliyor.