AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Dünya ordularına Türk damgası

Samet Öztürk

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından açılan 80 milyon dolarlık askeri bot alım ihalesini Yakupoğlu Tekstil ve Deri Sanayi A.Ş (YDS) kazandı.

İhalede 47 firma arasında öne çıkarak İngiltere ordusunun resmi tedarikçisi olmaya hak kazanan YDS, 4 yıl boyunca yaklaşık 300 bin çift botu İngiltere ordusu için üretecek.

İhale kapsamında ilk aşamada firmaların kapasite, üretim kabiliyeti, Ar-Ge kabiliyeti, finansal yeterlilik, tedarik zinciri gücü gibi özellikleri baz alınarak 33 firma elendi. Başarılı olan 14 firmadan, soğuk iklim, çöl ve zor doğa koşullarına uygun bot numuneleri hazırlamaları istendi. Yaklaşık 2 yıl boyunca Kolombiya, Norveç, Afganistan gibi ülkelerde yapılan yürüyüş ve kullanım testleri sonucunda ürünleri başarılı olan YDS, İngiltere ordusunun resmi tedarikçisi olarak seçildi.

YDS Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yakupoğlu, konuyla ilgili "İngilizler, bizim botumuzu fiyatın ucuz olmasından değil, ürünlerimizin yüksek kalite ve yüksek teknoloji içermesi nedeniyle tercih etti. ODTÜ ile yapılan işbirliği sayesinde yüksek kaliteli ürünler ortaya çıkardık. Teknolojimize dünyada sadece bir kaç firma sahip" dedi.

Umman'dan Afganistan'a, Şili'den Kazakistan'a 25 ülke ordusuna bot ihraç ettiklerini belirten Yakupoğlu Avrupa'nın bot pazarının yüzde 10'ununa hakim olduklarını, 5 yıl içinde 3'te 1'ine hakim olmayı amaçladıklarını kaydetti.