AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


DÜNYADA DENENMİŞ EN PARLAK İŞ FİKİRLERİ

Barış Soydan

DÜNYADA DENENMİŞ 100 PARLAK İŞ FİKRİ
22 ülke, 12 sektör, 5 ana trend, gelecek vaat eden konseptler...
Girişimcilik motivasyonu olan ya da şirketinin rotasını değiştiren herkes o "milyon dolarlık soru"yu soruyor: "Nasıl bir girişim fikriyle yola çıkmalıyım?" Dijital ekonominin her geçen gün kurumsallaşmasıyla bu sorunun cevapları da çeşitlendi. Online mecralar yeni girişim fikirlerinin temel zemini oldu. Bunun yanında online araçlar offline mecraları da dönüştürdü, o segmentte de yeni fikirleri öne çıkardı. Dolayısıyla iş dünyasında konseptlerin değiştiği, oyunun kurallarının yeniden yazıldığı bir dönemden geçiyoruz.

MAKRO
Siyasi risk sürüyor
Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Ancak, piyasaların siyasi risk kaynaklı endişeleri dağıldı mı? Hayır.

NEXT
#YaşasınGelenekselSatış
Sosyal medya, her ne kadar yayılsa da satışlara etkisi ölçülemiyor. Bu da bütçelerin hala geleneksel kanallara aktarılmasının önünü açıyor.

DİJİTAL TREND
Uygulama dünyasına Kardashian etkisi
Uygulama dünyasına ünlüler damga vuruyor. Ünlülerin isimlerini verdiği uygulamalar, kısa sürede milyonlarca dolar kazanmaya başladı.

SÖYLEŞİ
İkinci sancak dönemi
Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak, “Grubumuzun değerini her üç yılda iki katına çıkaracağız” diyor. Grupta büyümenin motoru ise ilaç olacak.

YÖNETİM
500 milyar dolarlık geçiş
Aile şirketlerinde nesiller arası geçiş, Türk şirketlerinin korkulu rüyası. Bu sancılı sürecin Türkiye ekonomisine maliyeti 500 milyar doları bulabilir.

GAYRİMENKUL
2020 kehanetleri
Gayrimenkul, 10 yıldır ciddi bir hareketlilik içinde. GSYİH içindeki payı yüzde 4,5 olan inşaat sektörünün ekonomik büyüklüğü 40 milyar dolara yaklaştı.

YÖNETİM
Yeni değer
Ne şirketin sahip olduğu üretim tesisleri, ne yüklü bir sermayesi ne de bilançosu... Değerli bir şirket olmanın kriterleri artık değişti.

SÖYLEŞİ
Yerel inisiyatifleri artırma zamanı
Intel Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Çiğdem Ertem, “Bu bölgeden çıkan inovasyon odaklı çıkan projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diyor .

YÖNETİM
Mental lİderlİk gücü
Birçok şirket, ciroda ve pazar payında liderliği hedefliyor. Bununla birlikte son zamanlarda 'mental liderlik' kavramı öne çıkıyor.

BANKACILIK
E-banking rekabeti
Dijital bankacılık uygulamaları, şubeden 10 kat daha az maliyetli yapılarıyla bankaların yeni rekabet alanı haline geldi. Mobilde kullanıcı sayısı 4,5 milyon kişiye ulaştı.

PAZARLAMA
Orta fiyat kategorisi daraldı!
Teknolojinin gelişmesi, yeni tüketim kanallarının ortaya çıkmasına, farklı tüketim biçimlerinin oluşmasına da olanak sağladı.

SÖYLEŞİ
Hedef ilk üç
Publicis Grup, reklam-iletişim sektöründe dünyanın üçüncü büyük grubu… Özellikle dijital alanda yaptığı atılımlarla dikkat çekiyor.

AYIN OTOMOBİLİ
Toyota’nın yeni Yaris’i
Yeni Yaris gerçekten, Toyota’nın yeni yüzünü temsil ediyor… Hibrit modeli, Ekim ayında Toyota Plaza’larda yerini alacak.