AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Dünyada “karbon ayakizi”niz kalmasın

Elif Akın

“Zero Carbon Program” (Sıfır Karbon Programı) ile Atos, müşterilerinin sürdürülebilir faaliyetlerini desteklemek adına dünya çapındaki veri merkezlerinde karbon oranını düşüren çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Atos bugüne kadar dünya çapındaki faaliyetlerinde “karbon ayakizi”ni yüzde 34 oranında azaltmayı başardı. Şirketin yeni hedefi ise bu oranı 2015 yılına kadar yüzde 45 seviyelerine yükseltmek.
IT altyapı ve uygulamaları için dış kaynak kullanım hizmeti almayı tercih eden şirketler, Atos’un “carbon neutral” veri merkezilerinden faydalanarak dünyadaki karbon ayakizi’nin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Hindistan’da yenilenebilir enerji üreten yer değirmeni
Atos “Sıfır Karbon Programı” çerçevesinde, Hindistan’ın güneyinde bulunan elektrik şebekesi için yenilenebilir enerji üreten yel değirmeni türbin projesini geliştirdi. Yel değirmeni projesi ile fosil yakıtlar ve atıklar azaltılarak, emisyonsuz sürdürülebilir kaynaklardan gelen güç miktarı artırılıyor. Bu proje ile evlere elektrik sağlanırken, çevreyi kirleten enerjinin yerini yenilenebilir enerji alıyor. İstihdam artışı da sağlayan bu proje sayesinde yılda 1000 ağaç dikilirken, yerel köylere temiz su tedarik ediliyor.

"Müşterilerimizin çevresel faaliyetlerine önem veriyoruz"
Atos Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nden Sorumlu Philippe Mareine, bu çalışmalarla ilgili olarak, “Müşterilerimize tamamen entegre edilmiş ve karbon kullanımını azaltacak “Veri Merkezi Yönetim Hizmetleri” sunan ilk Avrupalı IT sağlayıcısı olmakla gurur duyuyoruz. Cloud Computing (Bulut Bilişim), Smart Grid (Akilli Şebeke) ve Zero E-mail (Sıfır E-mail) programı gibi çözümlerimiz de, bu amaca katkıda bulunuyor. Müşterilerimiz karbon ayakizlerini azaltmaya odaklanarak hem maliyetlerini düşürmeyi hem de çevresel performanslarını geliştirmeyi hedefliyorlar. Hindistan’daki yel değirmeni projesine yaptığımız yatırım, müşterilerimizin çevresel faaliyetlerine verdiğimiz önemi ve desteği gösteriyor” diyor.

Geleceğin şirketleri
Atos’un “Sıfır Karbon” yaklaşımı konusundaki kararlılığı, müşterilerinin karbon ayakizlerini azaltmalarına ve daha sürdürülebilir IT altyapıları kurmalarına yardımcı oluyor. Dört basit adıma dayanan (ölç, azalt, raporla ve kapat) program, detaylı karbon denetlemesi, yol haritası, iyileştirme çözümleri ve ilerlemeyi ölçmek adına performans yönetimini içeriyor. Bu yaklaşımla Atos müşterilerine geleceğin şirketlerini yaratmaları konusunda önemli bir destek sağlıyor.