ARGE 250


Dünyanın en zengin 100 teknoloji milyarderi açıklandı

Turkishtime Dergi

Amerikalıları'ın eski atasözü, "Zenginler daha da zengin olmaya devam edecek" 2017'nin teknoloji milyarderleri için kesinlikle doğru bir öngörü. Zira dünyanın en zengin teknoloji milyarderlerinin toplam değeri 1 trilyon dolardan daha fazla...

Facebook, Amazon.com ve Çin'in sosyal medya devi Tencent gibi şirketler geçen yıl yüzde 21 gibi baş döndürücü bir yükselişle 1.08 trilyon dolar değer seviyesine ulaştı. 189 milyar dolarlık artışın yarısı, en zengin 10 teknoloji milyarderinden geldi. Listenin milyarderlerinin dörtte birinden fazlası bir yıl öncesine göre çok daha büyük bir servete sahip. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 85,4 milyar dolarlık net değerle bu yıl teknoloji milyarderleri arasında en büyük servete sahip olan isim. 1 ay önce Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, zirveyi zorlayacak olacak gibi görünüyordu. Temmuz ayının sonlarına doğru Gates'den hızlı bir yükseliş gösterirken, birden hızla onun altına düştü ve 81,7 milyar dolar seviyesinde kaldı. Gates'in net değeri, bu yaz Bill & Melinda Gates Vakfı'na 4.6 milyar dolarlık Microsoft hisse senedi hediye etmesine rağmen, geçen seneye göre 6,5 milyar dolar artış sağladı. Şu anda Microsoft'un dikkat çeken hisselerinin yalnızca yüzde 1.3'üne sahip.

Yılın en büyük kazanç artışı ise Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'den geldi. Zuckerberg, listedeki 40 yaş altı 16 milyarderden biri ve en genç 5'inci isim. Facebook'un kurucusu geçen yıla göre servetine 15,6 milyar dolar daha ekledi ve Facebook hisse senetlerini son 12 ayda yüzde 34 oranında yükseltti. Bezos da Zuckerberg kadar kazanan isimler arasında, Amazon'un hisse senedi yüzde 25 oranında artış sağlayınca serveti 15,5 milyar dolar daha yükseldi.

Listedeki 3. ve 4. milyarderler ise Asya'dan çıkan teknoloji liderleri. Tencent CEO'su Ma Huateng (Pony Ma olarak da biliniyor) Asya'nın en zengin ikinci iş adamı ve teknoloji milyarderleri sıralamasında da en büyük dolar zenginlerinden. Net değeri 14,7 milyar dolar artarak 36,7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Asya'nın en zengin iş adamı ise Alibaba kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jack Ma. Değerini geçen yıl 11.6 milyar dolar yükselerek 37.4 milyar dolarlık servetle Asya'nın en zengin teknoloji milyarderi (Asya'nın en zengin insanı).

10 zengin teknoloji milyarderinden 8'i ABD vatandaşı. 8 ABD'li teknoloji zenginin dörtte üçü California'da yaşarken, diğerleri farklı eyaletlerde ikamet ediyorlar. Listenin tamamında bulunan otuz üç milyarder Asya kıtasının vatandaşları ve yarısından fazlası Çin'de veya Hong Kong'da yaşıyor.

Listede serveti en fazla eriyen isim Çinli Lei Jun. Akıllı telefonu üreticisi Xaiomi'nin sert rekabet ortamında Çin'deki pazar payını kaybetmesiyle net değeri 6.9 milyar dolardan 2.9 milyar dolara düştü. Benzer şekilde değer kaybı yaşayan diğer isimler de Uber kurucuları Travis Kalanick ve Garrett Camp. Net değerleri her biri 1.2 milyar dolardan 5.1 milyar dolar seviyesine düştü. Bu yıl listede 7 yeni oyuncu ve 2016'da düşüş yaşayıp liste dışı kaldıktan sonra tekrar giriş yapan 2 isim var. Snapchat CEO'su Evan Spiegel, uygulamanın 2017'nin Mart ayında halka arzından bu yana yüzde 40 büyüme yaşadı ve 3.2 milyar dolarlık servetiyle listeye dönüş yaptı. Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang, geçen yıl 4 milyar dolarlık servete sahipti. Nvidia'nın hisse senetleri son bir yılda yüzde 117 büyüdükten sonra listeye girdi. Outcome Health CEO'su Rishi Shah, doktorların ofisine dokunmatik ekranlar koyarak, Mayıs 2017'de 5,7 milyar dolarlık bir değerlemeyle 600 milyon dolar kazandıran kuruluşundan 3.6 milyar dolarlık servet yaparak listeye girdi. Bu yıl listeye yeni bir de kadın giriş yaptı ve listedeki kadın sayısı 6'ya yükseldi. Listeye yeni giren kadın Wang Laichun Apple için parça imalatı yapıyor.

Bu haber Forbes'dan Turkishtime için çevrilmiştir.