ARGE 250


Dünyanın En Zengin Adamı Shazam'a 40 Milyon Dolar Yatırdı

Kurtuluş Ozan Keser

Dünyanın en zengin adamı, Carlos Slim, akıllı telefonlar için müzik tanımlama aplikasyonu Shazam'ın 40 milyon dolarlık hissesini aldı. Slim, Meksika'nın en büyük mobil ağı olan şirketi America Movil üzerinden gerçekleştirdiği alım ile Shazam'ın %10.4'üne sahip oldu.

Aplikasyon Android ve Apple işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlere indiriliyor. Aplikasyon Müzik ve TV programlarının sesini dinleyerek tanımlama yapabiliyor. Şirket yatırımının müzik endüstrüsindeki gelişmeyi destekleyeceğini, aynı zamanda TV sektörünün de bu yatırımdan fayda göreceğini belirtirken, benzer yeni projelerin gelişimine  de faydalı olacağını belirtti.

73 yaşındaki ve dünyanın en zengin trilyoneri olarak tanınan Slim tahmini olarak 73 Trilyon Pound değerinde mal varlığına sahip. Carlos Slim aplikasyon ile ilgili; 'Shazam tüketiciye, içerik sağlayıcılara ve markalara daha değerli bir deneyim sunan ve mobilin gücünü geleneksel medya ve reklamcılık ile bir araya getiren, kullanıcı katılımını üst seviyelere taşıyan yeni bir kategori yaratıyor.' diyor. 'Bu inovasyonu America Movil kullanıcılara sunmanın heyecanını yaşıyor ve Latin Amerika mobil market lideri olarak da farkımızı tekrar ortaya koyuyoruz.'

Shazam'ın dünya çapında 350 milyon kullanıcısı bulunuyor. Araştırma şirketlerinden alınan bilgilere göre dünya üzerinde mobil uygulamaların 1.2 milyar kullanıcısı var. 2012'deki 45 milyarlık uygulama indirme rakamının 2013’te 81.4 milyara ulaşacağı düşünülüyor.