Turkishtime AR-GE 250


Dünyanın gözü Japonya'da: G20 zirvesi başladı

Turkishtime Dergi

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri Japonya’nın Osaka kentinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ve Trump ile görüşeceği G-20 zirvesinde ticaret savaşlarına yönelik mesajlar ve ABD-İran gerilimine yönelik açıklamalar son derece önem taşıyor.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri G-20 zirvesi için Japonya’nın Osaka kentinde buluştu.

Liderlerin ilk toplantısı, bugün çalışma yemeği olarak yapılacak. Zirvede bugün iki ayrı başlıkta oturumlar olacak. İlki dijital ekonomi başlıklı oturum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu oturumda yer alacak.

İkinci oturum ise küresel ekonomi başlığı altında yapılacak ve Erdoğan burada bir konuşma yapacak. TSİ 12.00 civarında liderlerin kültürel etkinlikte buluşması bekleniyor.

Bu çalışmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmeler yapacak. Dünya Bankası Başkanı David Malpass ile İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'le görüşecek olan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le de bir araya gelecek. Bu görüşmede Suriyeli mülteciler konusunun konuşulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSİ yarın (29 Haziran) sabah önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonra da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek.

Gelen ilk mesajlar

Reuters'ın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump G20 liderler zirvesinde ticaretin en yüksek önceliği olduğunu açıkça belirtirken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping artan korumacılığa karşı uyardı. Hindistan, Japonya ve Rusya ise çok taraflı ticaret kurallarını savundu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi de dahil olmak üzere dünya liderleriyle G20 kapsamında bir dizi görüşme yapan Trump, ABD'nin ticari beklentilerinin arttığını gördüğünü söyledi.

Trump bu açıklamadan günler önce ABD-Japonya güvenlik anlaşmasını eleştirerek, Yeni Delhi'nin misilleme gümrük vergilerini geri çekmesini talep etmişti.

Trump Modi ile görüşmelerin başlangıcında yaptığı açıklamada, "Açıklayacak çok büyük şeyler olacağını düşünüyorum. Çok büyük ticaret anlaşması. Ticaret açısından, imalat açısından Hindistan ile çok büyük işler yapacağız" dedi.

Xi ile yarın ticaret konusunda üst düzey bir görüşme yapacak olan Trump görüşmelerinde ABD'nin Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei ile ilgili endişelerini ele almak için baskı yaptı.

Xi ayrıca, bazı gelişmiş ülkelerin attığını söylediği korumacı adımlar konusunda da uyardı. Xi, G20 kapsamında BRICS ülkeleri liderlerinin biraraya geldiği toplantıda, "Bütün bunlar küresel ticaret düzenini yıkıyor… Bu aynı zamanda ülkelerimizin ortak çıkarlarını da etkiliyor, dünya çapında barış ve istikrarı gölgeliyor"dedi.