ARGE 250


E-ticaret’in hızlı gelişimi yeni iş kolları yarattı

irem sertbaş

E-ticaret pazarı geçtiğimiz yıl Türkiye’de yüzde 50 büyüyerek
istihdama da katkı sağladı. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, bu yıl da sanal işyerlerinin toplam alışveriş cirosunda paralel bir artış beklediklerini belirtti. “BKM olarak, genç ve dinamik nüfusumuzla birlikte e-ticarette güvenli, yeni iş kolları yaratan atılımların hepsini destekliyoruz” dedi.

Internette Güvenli Alışveriş Kayıtdışı Ekonomiyi Azaltıyor
Soner Canko internet alışverişlerinde sağlanan güvenli ortamı, tüm kart sahiplerinin kullanabileceği hızlı ve kolay ödeme uygulamalarıyla geliştireceklerini belirtti.

“2023 yılında Türkiye’nin en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefi var. Bu hedefe ulaşmanın önemli bir adımı da kayıt dışı ekonomi ile mücadele olacaktır. Biz kayıtlı ekonomiyi arttırmak ve verimsizliğe yol açan nakit kullanımını azaltmak için kartlı ödeme yapılmasını öneriyoruz. E-ticarette ödeme yapmanın en kolay ve güvenli aracı kartlı ödemelerdir” diye ekledi.

E-ticarette herkese iş var

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, E-ticarette geçen yıl güvenli e-ticaret atmosferiyle yakalanan büyüme oranının 2012’de de beklendiğini belirterek, “Genç nüfusumuz ve dinamik pazarımız ile e-ticaret, ülkemizde gelişme potansiyeline sahip. 2011 yılında Türkiye’deki sanal işyerlerinde 126 milyon adet yerli ve yabancı kart işlemi gerçekleşti. Toplam alışveriş cirosu ise yüzde 50 arttı. 2011 yılında e-ticaret’te en çok tercih edilen ilk 3 sektör; Hizmet, Havayolları ve Elektronik Eşya-Bilgisayar sektörleri oldu. ‘2023-Türkiye’de Nakitsiz Ödemeler’ hedefimiz kapsamında, yakaladığımız bu rakamları oldukça olumlu gelişmeler olarak görüyoruz” diye konuştu.

750 milyon dolarlık doğrudan yatırım

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin beyanına göre 2010 ve 2011 yıllarında yaklaşık 750 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım gelen Türkiye’deki e-ticaret sektöründe yeni sanal mağaza girişimlerinin bu yeni yatırımlar sayesinde artmaya devam etmesi bekleniyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi, SGK ödemeleri, yeniden yapılandırma kapsamındaki ödemelerin ve belediye vergi ödemelerinin de İnternet üzerinden kart ile yapılabilmesi, bireylerin E-Ticaret’e olan güvenini arttırıyor. “2023-Türkiye’de Nakitsiz Ödemeler” hedefine uygun atılan adımlar olarak, kart kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.