ARGE 250


E-Ticarette Nokta Atışı

E-Ticarette Nokta Atışı
Barış Soydan

Geleneksel ticaret anlayışı nasıldır, bilirsiniz. Belli bir segmentte ürün satmak için bir yer açsanız bile satışı destekleyecek mutlaka farklı tarzda ürünleri köşelere bir yerlere sıkıştırırsınız. Mesela, kitap satmak için bir dükkan açarsınız. İçine kırtasiye ürünlerinden oyuncağa her türlü eşyayı koyarsınız. Gazete satmak için bayi açarsınız. Sakızlar tezgahta, çubuk krakerler raflarda olur. Bu “mahalle bakkalı” mantığı günlük hayatta karşılaştığımız birçok mağazada vardır aslında. Diğer yandan doğal karşılanabilecek bir durumdur da... Çünkü dükkanınızın belli bir metrekare üzerinde kapladığı belli bir fiziki bir alan vardır. Bu fiziki alanı doldurma konusunda kaygınız olur. Hem bu alanda erişebileceğiniz insan sayısı üç aşağı beş yukarı bellidir. Belli sayıda insana mümkün olduğunca çok şey satmak, karın olmasa bile gelirin büyüğünü sağlar. Ama internet öyle mi? Bere satmak için kazak bulmanıza, kalem satmak için kırtasiye olmanıza gerek yok. Ayrıca müşteri potansiyeliniz bir mahalle veya ilçeyle değil, dünyayla sınırlı.

1 milyon liralık site

Hal böyle olunca ilginç e-ticaret örnekleriyle karşılaşmak mümkün. Aşağıda Türkiye’den birkaç ilginç örneği sizin için derledik. Bu örneklerden özellikle iki tanesi, bu tarz sitelerin de kısa sürede nasıl bir hacme ulaşabileceğini göstermek açısından dikkat çekici. Bunlardan birisi Bebekbezi.com. Eski reklamcılar olan Ali Özenve kardeşi Şencan Özen tarafından hayata geçirilen site tamamen bebek ürünlerinin satışı üzerine odaklanmış durumda. Geçtiğimiz ay Webrazzi tarafından organize edilen E-Ticaret’12 konferansına konuşmacı olarak katılanAli Özen, sitenin ilk iki ayda cirosunun 100 bin dolar seviyesine ulaştığı açıklamasında bulunduğuna vurgu yapmak gerekiyor. Diğer bir örnek ise Mustafa Acet’in kurduğu İndirdik.com. Yaklaşık 2,5 yıl önce Bendeisterim.com adıyla kurulan ve daha sonra adını bu şekilde değiştiren site, Amerika merkezli Woot gibi, tek bir üründe kısa süreli indirimler sunuyor. Şirketin bugün cirosunun 1 milyon lirayı geçmiş olması bir anlamda tek bir ürünle nasıl başarılı olunabileceğinin bir diğer örneği.

Bebekbezi.com

KurucusuAli Özen’in mottosu “Bebeğiniz varsa bebek bezi problem değil!” Kasım 2011’de hayatına başlayan sitede bebek beslenme ürünlerinden taşıma ürünlerine kadar bebeklerle ilgili her türlü ürünü bulmak mümkün.

Tektasmatik.com

Bütçenize uygun tek taş pırlantalı yüzük, kolye veya küpe alabilmenizi sağlayan site 2002’den bu yana internetten takı satışı gerçekleştiren eJoya’nın yeni bir girişimi. Alacağınız takının altın veya gümüş olmasına karar verebildiğiniz gibi üzerinde yer alacak pırlantanın da karatını, rengini ve parlaklığını da belirleyebiliyorsunuz.

İndirdik.com

Her gün tek bir ürün üzerinde yüksek indirimler sunan site, blog kısmında da sattığı ürünler hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyor.

Kolici.com

Mottosu “Hizmet üretiyoruz” olan sitede koli namına her şeyi bulabilirsiniz. O kadar da değil. Taşımada kullanılabilecek koli bandı, çuval, ambalaj malzemelerine de site üzerinden ulaşabilmek mümkün. Neymiş? Taşınma arifesinde kapı kapı dolaşıp “Koliniz var mı?” diye sormaya son!

Petbesinleri.com

Bu site “Uzmanlık alanımız sadece kedi ve köpeklerdir” diyor. Sitede kedi ve köpeklerin her türlü ihtiyacına göre ürünler bulabilirsiniz.

Kalemdünyasi.com

Kalem dediğiniz şey ne kadar değişebilir ki? Öyle düşünmemek lazım pek tabii. Elle yazı yazmayı hala çok seven insanlar için kalem bir vazgeçilmez.  Sitede 1000 liralık dolmakalemleri de 10 liralık kurşun kalemleri de bulmak mümkün.