OSB Yıldızları Araştırmması


Ekim Sayısını Kaçırmayın!

Barış Soydan

DÜŞÜK BÜYÜME, BÜTÇE HEDEFİNİ AŞAĞI ÇEKİYOR

Büyüme hızı ikinci çeyrekte yüzde 2.9’a gerileyerek, beklentilerin altında gerçekleşti...

Ekonomik durgunluk bütçe hedeflerini zorluyor...10 milyar TL’lik tedbir paketi gündemde...

 

ÇOCUK DA YAPARIM, ŞİRKETİMİ DE BÜYÜTÜRÜM

Şirketler artık kadın yönetici sayılarını artırmakla kalmıyor, onların verimli olabileceği esnek çalışma modelleri de geliştiriyor.

 

Son 10 yılın yeni yıldız şirketlerinin ortak stratejisi:

SÜRDÜRÜLEBİLİR YATIRIM, YÖNETİLEBİLİR RİSK, AGRESİF OPERASYON

Türkiye ekonomisi son 10 yılda ciddi ölçüde kabuk değiştirirken, bu değişimde yatırımlarına hız kesmeden devam eden şirketlerin önemli bir payı bulunuyor. Performansları ve etkileyici hikayeleri ile öne çıkan bu yeni şirketler, dünya konjonktüründe parlayan Türkiye ekonomisinin bu süreçte yıldızları haline geldiler.

Bugün LC Waikiki’nin yarattığı perakende ağı, TAV’ın bölgedeki etkinliği, Koton’un müthiş yükseliş hikayesi gibi birçok örnek, Türkiye ekonomisinin dinamizmini ortaya koyuyor. 10 yıl önce var olmayan veya bugünkü konumlarının tersine göz ardı edilebilir rakamları olan bu şirketler, ekonomideki rüzgarı yelkenlerine doldurmakla kalmadılar, yatırımlarında yönetilebilir riskler alarak ve kendi segmentlerinde agresif bir operasyon inşa ederek yıldızlaştılar. Tabii müşteri odaklı stratejileri de geleceğe onları taşıyan en büyük güçleri…  İşte Türkiye’nin son 10 yılda öne çıkan yeni yıldızlarına yakından bakalım.

 

“DİJİTALDEKİ OYUNUN GALİBİ MÜŞTERİYİ KAZANAN OLACAK”

2012 yılında yeni sözleşme üretim adediyle yüzde 6.7’lik pazar payına ulaşan BNP Paribas Cardif Türkiye, dijital alanda ayrışmayı vizyonu olarak belirledi. BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir,sigorta sektöründe farklılaşma planlarını Turkishtime’a anlattı.

 

“CARİ AÇIK DEMOKLES’İN KILICI GİBİDİR”

IE Business School Finans Programı’nın direktörü Prof. Ignacio de la Torre, güçlü bankacılık sistemine rağmen verdiği cari açık nedeniyle Türkiye’yi bekleyen tehlikelere dikkat çekiyor.

 

KREDİ KARTLARI VE ÖDEME SİSTEMLERİNDE EN SON TRENDLER

Ekonomik gelişmeler ve temelde teknolojideki ilerleme tüketicinin alışkanlıklarını da değiştiriyor kaçınılmaz olarak… Her yenilik, önce temkinli yaklaşımı beraberinde getiriyorsa da kısa bir süre içinde bağımlılık yaratıyor ve hayatın bir parçası haline geliveriyor… Ödeme sistemleri teknolojiyle iç içe yolculuğuna devam ediyor… Yeni sistemler, kartlar, ürün ve hizmetler derken tüketici artık en hızlı ve zahmetsiz yolları tercih ediyor…

 

ÇOK EKRANLI YENİ NESİL EĞLENCE DÖNEMİ

Yeni nesil eğlence anlayışı, akıllı teknolojilere paralel gelişen televizyon sayesinde evimizin salonunu eğlencenin merkezi haline getiriyor.

TV’LER İNTERNETE AÇILDI AKILLI DÖNEM BAŞLADI

Artık televizyon dünyası, her şeyin isteğe bağlı olduğu, yayın akışını izleyicinin kontrol ettiği bir dünya. Ve bu dünyayı geliştiren bir diğer etken de yeni nesil televizyonlar. Bünyesinde akıllı teknolojiler barındıran Akıllı TV’ler üzerinde bir yandan televizyon izlerken bir yandan internete giriyor, alışveriş yapıyor ve hatta arkadaşımızla sohbet edebiliyoruz.

 

HEDEF DÜNYAYA AÇILACAK GİRİŞİMLER YARATMAK

Etohum’un Kurucusu Burak Büyükdemir, bu yıl Türkiye’den dünyaya açılma potansiyeli ve katma değeri yüksek daha fazla girişimin çıkacağına inanıyor.

 

ROCKET NİYE UÇTU?

Alman yatırımcı şirketi Rocket Internet, geçtiğimiz Ağustos ayında sürpriz bir kararla 2011 yılında girdiği Türkiye pazarından çekileceğini duyurdu. Rocket’ın çekilmesi, Türk girişimlerinin pazardaki gücünün bir göstergesi mi?

 

İŞ ÇÖZÜMLERİ DEVRİMİ

Şirketlerin dijital çağın gereklerine uygun yapılanmasını ve iş süreçlerini verimlilik ve kârlılıkla yönetmesini sağlayan “İş Çözümleri” (Business Solutions) sektörü her geçen büyüyor. Çünkü dijital ekonomide ister büyük olsun ister KOBİ tüm şirketler, fırsatları yakalayabilmek için iş süreçlerine yeni teknolojileri ve yazılımları entegre etmek zorunda. Büyük veriden bulut teknolojisine kadar “İş Çözümleri” alanında dünyadaki son gelişmeleri hem sektörün büyük oyuncularına sorduk hem de dijital ekonominin Türkiye’de geldiği noktayı masaya yatırdık.

 

YENİ DÖNEMİN YÖNETİM KURULU YAPISI NASIL OLMALI?

Yeni TTK’nın yürürlüğe girmesi, yabancı şirketlerle yapılan satın alma/birleşmeler ve büyüyen ihracat hedeflerini de tetiklemesiyle Türkiye’deki şirketler, yönetim kurullarında önemli bir kabuk değişiminden geçiyor. İşte bu ortamda, kitaplarıyla yeni dönem yönetim kurulu yapılarını irdeleyen Deloitte Türkiye CEO Danışmanı Sait Gözüm, olması gerekenleri anlattı…

 

“2015 HEDEFİMİZ YÜZDE 10 PAZAR PAYINA ÇIKMAK”

Türkiye otomobil pazarının önemli markalarından Hyundai Assan’ın Genel Müdürü Ümit Karaarslan, dünyadaki atılımlarının Türkiye’ye de olumlu yansıdığını anlatıyor. Hyundai Assan, yatırımların tamamlanması ve yeni modellerle 2015 yılı hedefini yüzde 10 pazar payı olarak belirledi.