Turkishtime AR-GE 250


Ekol Lojistik Avrupa "Eco Performance Ödülü"nün sahibi oldu

Elif Akın

Entegre lojistik şirketleri Ekol Lojistik, çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirme konusundaki çalışmalarıyla 2012 yılı Avrupa Eco Performance Ödülü’ne layık görüldü. St. Gallen Üniversitesi tarafından düzenlenen ve DKV Euro Service’nin sponsorluğunu üstlendiği European Eco Performance Awards, şirketlerin çevreye duyarlılığının ekonomik iş modeline göre değerlendirilmesinin ardından hangi düzeyde uygulandığının ölçümlenmesi sonucunda veriliyor.

2 bin araçlık bir filosu bulunan Ekol Lojistik, 1-50 arasında araca sahip şirketler ve 50’den fazla aracı olan şirketler olmak üzere iki kategoriye ayrılan yarışmada, büyük ölçekli kurumların yer aldığı ikinci kategoride yarıştı. Ekol Lojistik, jüri tarafından ekonomik başarı, çevre ve sosyal sorumluluk olmak üzere üç yaklaşımda değerlendirildi. Etkili hizmet ve verimli iş süreci çerçevesinde ele alınan ekonomik başarı yaklaşımında, çeşitli pazarlarda faaliyette bulunma, iş hacmi, uluslararası lokasyonlar ve toplam maliyet optimizasyonu gibi kriterler göz önünde bulunduruldu. Çevre yaklaşımında, etkin filo, telematik kullanımı, intermodal çözümler, karbondioksit salınımının azaltılması, tedarikçilerle işbirliği, ileri izlenebilirlik araçları, yakıt sarfiyatı ve Euro 5 motor kullanımı gibi unsurlar sayesinde Ekol Lojistik’in çevreye olan katkıları göz önünde bulundurularak değerlendirme yapıldı. Sosyal sorumluluk yaklaşımında ise Ekol Lojistik’in, eğitim, aile desteği, kurum kültürü, sosyal etkinlikler, motivasyon ve ödüllendirme kriterleri değerlendirildi.

Törende Eco Performance Ödülü’nü alan Ekol Lojistik CEO’su Tayfun Öktem “Almış olduğumuz bu ödül Ekol’ün doğayı korumaya önem veren bir kuruluş olduğunu bir kez daha gösteriyor. Çevreye karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye yönelik çalışmalarımızın ülke sınırlarını aştığını görmekten son derece memnuniyet duyuyoruz. Ödüller sayesinde sürekli olarak kendimize ‘daha başka neler yapabiliriz?’ sorusunu soruyoruz. Bu da bizi daha iyisini yapma konusunda kamçılıyor. “Daha iyi bir dünya için lojistik” sloganımızla paralel olarak, çevreyi korumaya yönelik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.

Eco Performance nedir?
Eco Performance bir şirketin ekoloji, ekonomi ve sosyal angajmanının etkili bir şekilde birbirine geçmesini ve karayolu yük taşımacılığını başarıyla gerçekleştirip, devamlılığını ilerletmek için bireysel sorumluluk göstermesini tanımlar.

Bu ödül ile nakliye sektöründeki devamlılık ödüllendirilirken iki kategoride (50 TIR a kadar ve 50 TIR’dan itibaren) 10 bin Euro değerinde birincilik ödülü veriliyor. “Eco” kelimesi hem ekonomi (Economy) hem de ekoloji (ecology) kelimelerini kapsıyor. Eco Performance Ödülü nakliye sektöründe devamlılığı destekleyen örnek teşkil edecek şirketlerin hizmetlerini değerlendiriyor.