ARGE 250


Ekonomik zorluklara rağmen perakendeden elde edilen gelir ve kâr arttı

Ersin Kaplan

Deloitte Türkiye Tüketim Endüstrisi Lideri Özgür Yalta, “Perakende sektörü yeni teknolojiler, bilgiye erişim hızı ve değişen tüketicinin etkisiyle hızla dönüşmeye devam ediyor. Perakende sektörüne bu sene özellikle beş yeni trend damgasını vuracak. Seyahat perakendeciliği, mobil perakendecilik, deneyim perakendeciliği, “daha hızlı” perakende ve yenilikçi perakendecilik adını verdiğimiz bu trendlere uyum sağlayabilmek için perakendecilerin pazar verisini kullanarak ürün/hizmet sunumlarını, iş modellerini ve sundukları müşteri deneyimini gözden geçirmeleri; büyük veri ve teknolojiden faydalanarak kendi yenilikçi uygulamalarını hızlı bir şekilde hayata geçiriyor olmaları gerekecek. Bu anlamda, daha çevik, kolay uyum sağlayan ve yenilikçi olan perakendeciler diğerlerine göre bu değişimi adapte olmada bir adım önde olacaklar.”

Deloitte Küresel Baş Ekonomisti Dr. Ira Kalish ise 2014 yılında durgun geçen ekonominin, pek çok tüketiciyi ve dolayısıyla perakende satışlarını da finansal olarak sınırladığını ifade etti. Kalish ayrıca “2015 yılında küresel perakende sektörünün ne yöne gideceği, özellikle büyük devletlerin ekonomik istikrarlarına bağlı olacak. Çin ve Euro Bölgesi kadar pek çok gelişmekte olan ekonomi zorlu bir 2014 geçirdi. Buna karşılık, ABD ve İngiltere ekonomileri iyi performanslarını devam ettirmekle kalmıyor, geleceğe yönelik güçlü sinyaller vermeye de devam ediyor.” dedi.

Zorlu bir yıla rağmen perakendeciler net gelir ve kârını artırdı

Avrupa’daki durgunluk ile Amerika ve Çin’deki büyümenin yavaş seyretmesi gibi sebepler, hem tüketicilerin finansal hareket kabiliyetlerini sınırladı; hem de perakende satışlarının düşmesine sebep oldu. Buradan hareketle, dünyanın en büyük 250 perakendecisinin 2011 yılında aşağı yönlü harekete geçen cirosal büyüme oranları, 2013 mali yılında da yavaşlamaya devam etti. Rapora göre, satışa göre ağırlıklandırılmış, kur farkı dikkate alınarak hesaplanmış perakende cirosu 2012 mali yılında % 4,9 artarken, bu seneki artış oranı %4,1 oldu. Düşük büyümeye rağmen listede yer alan perakendecilerin yaklaşık % 80’i (199 şirket) 2013 mali yılında kâr açıkladı.

Büyükler liginde Türkiye’yi BİM temsil ediyor

Son yıllarda listede bulunan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. bu sene 16 basamak yukarı çıkarak 151’inci sıraya yükseldi. Geçtiğimiz sene 5,8 milyar dolar olan gelirini bu sene 6,2 milyar dolara yükselten BİM, 2008-2013 arası % 22,8 büyüme sağlamış oldu ve en hızlı büyüyen 50 perakendeci arasında 17. sırada yerini aldı. Ekonomi dalında sıkça kullanılan Q oranı analizine göre ise BİM (4.76), H&M (6.46) ve Tractor Supply (5.18) şirketlerinden sonra tüm dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Bu oran sıralamasında BİM, geçtiğimiz sene dördüncü sırada bulunuyordu.

Raporda bu sene ilk defa geleceğe yönelik perakende sektörü trendlerine de yer verildi:

  • Seyahat perakendeciliği: Küresel jeopolitik ve ekonomik sıkıntılara rağmen uluslararası turizm, beklentilerin ötesinde büyümeye devam ediyor. Gelişen pazarlarda büyüyen orta sınıf metropollere seyahat ediyor ve alışveriş yapıyor. Örneğin Fransa’nın 16 milyar Euro değerindeki lüks endüstrisinin neredeyse yarısı turistlere ait. Dolayısıyla 2015 yılında turistlerin büyümeye katkı sağlayacağı öngörülüyor. Havaalanları bu kitleye ulaşabilmek için perakendeciler için önemli bir destinasyon haline dönüşüyor ve havaalanı perakende tasarımı diye bir kavram oluşuyor. Havaalanlarındaki satış noktalarında en iyi hizmeti sunabilmek için havaalanlarındaki turist verilerini analiz etmek markalar için kritik hale geliyor.

  • Mobil perakendecilik: Önümüzdeki dönem mobil perakendeciliğin agresif büyümeye devam etmesi bekleniyor. 2015 yılında dünya nüfusunun % 65’i akıllı- mobil telefon kullanacak ve internet kullanımının % 83’ü bu mobil cihazlarla olacak. Perakendecilerin bu duruma, mağaza içinde ücretsiz Wi-Fi sunarak ve mobil dostu web sitelerini optimize ederek cevap vermeleri bekleniyor. Bunun yanında, mahremiyet ve güvenliğin önemi giderek artacak; güven, şeffaflık ve müşterilerin özel bilgilerini koruma, sadakati sağlamak adına kritik faktörler haline gelecek.

  • Daha hızlı perakende: Hız, perakendede önemli bir trend olarak önemini koruyor. Modanın hızlı değişimi, sadece belirli bir süre için satışta olan ürünler ve sürpriz indirimler, ürünlere ve hizmetlere hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak pop-up satış noktaları, self-servis kiosklarla ödeme sırası beklemenin önlenmesi, aynı gün teslimat ve bilgiye anında erişim gibi uygulamalar bu kapsamda karşılaşacağımız trendlerden sadece birkaçı…

  • Deneyim perakendeciliği: Perakende artık sadece ürün değil, aynı zamanda deneyim ile de doğrudan alakalı. Perakendeciler müşterileri için sosyal medya kampanyaları, müzik festivalleri, moda gösterileri ve interaktif ekranlar gibi satın alma tecrübesini geliştiren yenilikçi çözümler sunmaya devam edecek. Müşteriler ise ister mağazada olsunlar ister online, ister evlerinde olsunlar ister sokakta, tüm kanallarda kesintisiz ve tutarlı bir müşteri deneyimi beklemekteler. Perakendecilerin müşterilere özelleştirilmiş mesajlar, bilgiler, teklifler sunabilmek için bir yandan büyük veriye yatırım yaparken, diğer yandan da müşterilerde bağlılık yaratabilmek için bilgi güvenliği/gizliliği ve bu verilerin ne amaçla kullanılacağı gibi konularda müşterileri eğitmeleri ve şeffaflık sağlayarak güven yaratmaları gerekiyor.

  • Yenilikçi perakendecilik: 2015 yılında perakende sektörü, yeni teknolojiler ve yenilikçi rakipler ile değişmeye devam edecek. 3 boyutlu baskı, nesnelerin interneti vb. yeni uygulamaların hayatımıza girmesi ile perakendecilerin pazar verisini de kullanarak yeniliklere hızlıca cevap vermesi ve üründe, müşteri deneyiminde, iş modelinde kendi yeni uygulamalarını yaratması gerekiyor.

2013 mali yılının en büyük 10 perakendecisi:

Gelir düzeyine göre sıralama (FY13)

Şirket adı

Ülkesi

2013 yılı perakende geliri
(mil ABD
$)

1

Wal-Mart

ABD

476.294

2

Costco

ABD

105.156

3

Carrefour S.A.

Fransa

98.688

4

Schwarz

Almanya

98.662

5

Tesco

İngiltere

98.631

6

The Kroger

ABD

98.375

7

Metro

Almanya

86.393

8

Aldi

Almanya

81.090

9

The Home Depot

ABD

78.812

10

Target

ABD

72.596

E-perakendeye bu yıl da Amazon damgasını vurdu

Dünyaca ünlü perakendeci Amazon, e-perakende alanında en yakın rakibinin altı katı gelir elde ederek ilk sırayı kaptırmadı. İkinci sıraya ise geçtiğimiz sene beşinci olan JD.com otururken, Wal-Mart üçüncülüğünü korudu. Dünyanın en değerli markalarından kabul edilen Apple ise geçen sene ikinci sıradayken bu sene dördüncü sıraya geriledi.

E-perakende sıralaması

Perakende sıralaması

Şirket adı

Menşei

E-perakende satışları
(mil ABD $)

1

15

Amazon.com

ABD

60.903

2

92

JD.com

Çin

10.826

3

1

Wal-Mart

ABD

10.000

4

46

Apple

ABD

9.000

5

70

Otto

Almanya

8.188

6

5

Tesco

İngiltere

5.250

7

99

Liberty Interactive Corporation

ABD

4.884

8

13

Casino Guichard-Perrachon

Fransa

3,952

9

59

Sunning Commerce Group

Çin

3.536

10

34

Macy’s Inc

ABD

3.100