ARGE 250


Elektrikli Otomobil Bataryalarına 90 Saniyede Yenileme

Kurtuluş Ozan Keser

Tesla Motorları sene başında ücretsiz yükleme istasyonlarını Tesla sürücelerinin hizmetine açmıştı fakat yükleme işlemi 85 kilo-vatlık bir pili şarj edebilmek için bir saate yakın bir zaman alıyordu.

Daily Mail’in haberine göre, yeni sistem ile, Tesla fabrikalarında kullanınlan robotlar, hızlı bir şekilde eski bataryayı yenisi ile değiştiriyor.

Yeni sistemin tanıtımı Perşembe akşamı geleneksel petrol doldurma işlemi ile yeni otomatik batarya değiştirme sisteminin hızlarının karşılaştırıldığı örnek bir uygulamanın da gerçekleştirildiği gecede yapıldı.

Quartz.com’un haberine göre batarya değiştirme işleminin maliyeti en az 50$ olacak. Tesla Motorları CEO’su Elon Musk yeni sistemin uzun mesafeli seyahatler için elektirikli otomobilleri tercih etmelerini teşvik etmesini ümid ettiklerini belirterek; ‘‘Tesla İstasyonuna geldiğinizde vermeniz gereken tek karar daha hızlı mı yoksa ücretsiz bir servis mi almak istiyorsunuz olacak’’ dedi.

Tesla Süper Şarj istasyonları şu anda Doğu ve Batı kıyılarında sekiz lokasyonda bulunuyor. Mayısta ağını genişleteceğini bildiren Tesla, bu ayın sonunda Süper Şarj istasyonlarının sayısını üçe katlamayı ve 2015 yılında Birleşik devletler ve Kanada’nın %98’ini kaplayan hizmet ağına erişmeyi planladıklarını belirtti.