Turkishtime AR-GE 250


Emirates 24'üncü kez kâr açıkladı

Derya Coşkun

2011-12 dönemine ilişkin yıllık finansal sonuçlarını açıklayan Emirates grubu ekonomik baskıya ve yüksek yakıt fiyatlarına rağmen 24'üncü kez kâr açıkladığını ve şirket genelinde büyüme kaydettiğini vurguladı. Grubun bugün yayımlanan 2011-12 Yıllık Raporu’nda şirket 629 milyon dolar net kâr açıklarken, grup bünyesindeki dnata’nın da 52 yıllık tarihinin en yüksek kârına ulaştığı bildirildi. Yaşanan önemli zorluklara rağmen grubun geçen yıla oranla yüzde 17.8 artış gösteren gelirleri 18.4 milyar dolara yükselerek rekor düzeye ulaştı. grubun cari hesap dengesi yüzde 9.5 artarak 4.8 milyar dolara ulaştı.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkanı ve CEO’su Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, “24’üncü kez art arda kâra geçmiş olmamız ve yükselen büyüme grafiğimizi sürdürmemiz sektör normalleriyle çelişen bir başarı. 2011-12 mali yılı boyunca Grup şirketleri toplamda yaklaşık 3.8 milyar dolar yeni ürün yatırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımlar yeni müşteriler edinmemizi ve uluslararası varlığımızı artırmamızı sağladı. Başarılı ticari büyüme bir tesadüf değil, sürekli ve doğru hesaplanmış yatırımların sonucu. Kazandığımız her dirhemi stratejik şekilde yeniden yatırım olarak kullandık ve bu sayede Grubun böylesine güçlü ve istikrarlı bir kârlılık performansı sürdürmesini sağladık” dedi.

Zorlu faaliyet ortamına rağmen grup, yatırım yapmaya ve çalışan kadrosunu genişletmeye devam etti ve toplam personel sayısını yüzde 10’un üzerinde artırdı. Emirates yıl boyunca 22 adet yeni uçak teslim alarak kendi yıllık rekorunu da kırdı. Filosunu genişleten Emirates, uçuş ağına yatırımı sürdürerek 11 yeni destinasyon ekledi ve 34 şehre uçuş kapasitesini artırarak tüm havayolları arasında rekor kırdı.

“Sürekli değişen döviz kurlarına bugüne kadarki en yüksek yakıt faturası da eklendiğinde bu durumu idare etmek için büyük azimle çalışmak gerekiyordu. Büyümeyi sürdürmemiz ve zorlu ekonomik koşullarda kârlılığımızı korumamız, faaliyet gösterdiğimiz pazarlara ne kadar hakim olduğumuzu gösteriyor” açıklamada bulundu Şeyh Ahmed.

Güçlü mali durumuyla dikkat çeken Emirates, geçen yılın Haziran ayında oldukça büyük bir başarıyla 1 milyar dolar tahvil çıkardı ve çok sayıda geleneksel finansal ortağı Euro bölgesi borç krizinden etkilenmiş olmasına rağmen tahviller küresel yatırımcılardan iyi bir talep gördü; bu da Emirates iş modelinin başarısını gösteriyor. Bunun yanı sıra Emirates, Haziran 2011’de vadesi dolan 250 milyon Singapur Doları tutarındaki tahvillerin tamamının ödemesini gerçekleştirdi. Singapur borsasında işlem gören tahviller 2006 yılında beş yılık süreyle çıkarılmıştı.

Şeyh Ahmed, “Yeni mali yıla ihtiyatlı bir iyimserlikle giriyoruz, başarımızı devam ettirme vizyonuyla bu zorlu ekonomik koşullarda ilerlemeye çalışıyoruz. Hiçbir zaman elimizdekiyle yetinmiyoruz, her zaman en mükemmele ulaşmak için çaba harcıyoruz ve her zaman daha iyisini yapabileceğimizin farkındayız. Müşterilerin beklentileri her zaman artıyor ve onlarla birlikte ilerleme sağlamak bize bağlı. Farklı kültürlerden gelen 63 bin kişilik güçlü işgücümüzün yardımıyla önümüzdeki yılların eskisinden daha kârlı olacağından hiç şüphemiz yok” diye ekledi.

Emirates’in gelirleri 2010-11 mali yılına kıyasla yüzde 14.9 büyüme sergileyerek 17 milyar dolar gibi rekor bir düzeye ulaştı. Bu güçlü gelir artışına rağmen uçak yakıtı maliyetlerindeki yüksek artış Emirates’in kâr-zarar dengesini etkiledi ve havayolu şirketinin kârı 409 milyon dolar ile geçen yılki rekor sonuçlara oranla yüzde 72.1 azalma gösterdi.
Yüzde 8 artışla 34 milyon yolcu taşıyarak rekor düzeye ulaşan Emirates, yüzde 80 gibi güçlü bir Yolcu Yük Faktörü ve yüzde 9.8 Kullanılabilir Koltuk Kilometresi elde ederek geçen yılın sonuçlarını korumayı başardı. Yolcu getirisi 2010-11’de 7.7 sent olan Yolcu Kilometre Gelirine oranla yüzde 7.8 artarak 8.3 sente ulaştı. Küresel ekonomik gidişatın aksine Emirates, premium class yolcu faktöründe 2010-11’e oranda yüzde 1.9 artış elde ederek bu yıl da yükselme trendini sürdürdü. Havayolu şirketinin A380 uçağının yolcu faktörü ise hem premium hem genelde daha da yükseldi ki bu da yolcuların bu ürüne gösterdikleri talebin devam ettiğine işaret ediyor.

Değeri 84 milyar doların üzerine çıkan 232 ilave uçak siparişinin yanı sıra havayolu şirketinin dünya çapında yolcu trafiğindeki artışla birlikte Emirates, faaliyet gösterdiği ülkelerde önemli oranda ekonomik büyüme sağlamaya devam etmeye kararlı.