ARGE 250


En çok akıllı telefon kullanan ülkeler ve kullanım şekilleri…

Jan Nahum

Dünya’da cep telefonu satışlarının düşmesine karşın Akıllı telefon satışları her geçen gün artıyor. 2009’dan beri cep telefonu satışları ilk kez 2012 yılında yüzde 2 düşüş gösterdi. Akıllı telefon satışları ise yüzde 44,7’lik artışla 722,5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Araştırmalar akıllı telefon satışlarındaki artışın 2013’te de devam edeceğini gösteriyor. Buna göre 2013’te akıllı telefon satışları yüzde 32,7 artarak 958,8 milyona ulaşacak. Bu gidişle bir gün herkes akıllı telefon sahibi olacak.

Peki hangi ülkede kaç akıllı telefon var? Akıllı telefonlar hangi ülkede ne amaçla kullanılıyor? 65 milyon cep telefonu aboneliği olan Türkiye henüz listede yer almasa da yakında bu listeye hızlı bir giriş yapacagibi görünüyor. İşte dünyanın en çok akıllı telefon kullanan ülkeleri ve kullanım şekilleri…

1 Çin: Akıllı telefonların gizli dünyasını seviyorlar…

Çin’de kullanılan 1.2 milyar cep telefonun içindeki 246 milyon akıllı telefon ile bu cihazları en çok kullanan ülke unvanını elinde tutuyor. Çin’de akıllı telefon kullanıcılarını yüzde 52’si telefonlarını gizlice ya da çok fazla göstermeden kullanabildikleri için sevdiklerini söylüyor. Çinli akıllı telefon kullanıcıları uygulamaları da çok seviyor. Ülkedeki akıllı telefonların yüzde 27’sinde 21’den fazla uygulama yüklenmiş durumda.

2 ABD: Herkesin bir akıllı telefonu var…

Yaklaşık 300 milyon kişinin yaşadığı Amerika’da 333 milyon cep telefonu kullanılıyor. Bu telefonların 230 milyonu akıllı telefon özelliklerine sahip. Araştırmaya göre Amerika’daki 18 – 54 yaş arasındaki herkesin en az bir akıllı telefonu var. Yıllık 100 bin dolardan fazla  kazanan Amerikalıların yüzde 65.4’ü de akıllı telefon kullanıcısı.

3 Japonya: Sosyal medya uygulamaları için telefon kullanmıyorlar.

Japonlar da Çinliler gibi akıllı telefonlardaki uygulamaları seviyor. Ancak 41 uygulamayla Çinlilerin kullandığının neredeyse iki misli uygulama kullanan Japonlar cep telefonlarıyla sosyal medyada gezinmek için akıllı telefonlarını kullanmıyor. Bu arada, 128 milyon cep telefonunun 78 milyonunun akıllı olduğu Japonya’da dış yapısı insan teni hissi veren cep telefonu da geliştirilmiş.

4 Brezilya: Sosyal medya uygulamalarını seviyorlar…

Brezilya’da akıllı telefon kullanıcıları sosyal ağlarda dolaşmayı seviyor. Ülkedeki akıllı telefonlara indirilen uygulamaların yüzde 18’inin sosyal medya uygulaması olması da bu durumu kanıtlar nitelikte. Brezilya’yı sosyal medya uygulamaları konusunda geçen tek ülke ise yüzde 20 ile Amerika Birleşik Devletleri. Dünya’nın en çok akıllı telefon kullanan dördüncü ülkesi olan Brezilya’daki 259 milyon cep telefonunun 55 milyonu akıllı telefon.

5 Hindistan: İnterneti ve sohbeti seviyorlar…

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’daki 700 milyan cep telefonunun yalnızca 40 milyonu akıllı. Nüfusuna göre ve kullanılan cep telefonu oranına akıllı telefon kullanıcılarının sayısı az olsa da Hindistan, dünya sıralamasında 5. Sırada yerini alıyor. Kadın erkek kullanımları da oldukça farklılık var. Ülkede akıllı telefon kullanan erkekler daha çok web sitelerine girmek ve uygulamalar için kullanırken kadınlar, daha çok sosyal medyada gezinmek için kullanıyor.

6 İngiltere: Akıllı telefonlarını ellerinden düşürmüyorlar…

İngiltere de hatırı sayılır derece akıllı telefon kullanan ülkeler arasında yer alıyor. 76 milyon cep telefonun kullanıldığı ülkedeki 43 milyon cihaz akıllı özellikler taşıyor. Asıl ilginç olanıysa İngilizlerin akıllı telefon sevgilerinin bağımlılık derecesine ulaşmış olması. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 22’si telefonunu bağımlılık derecesinde kullandığını doğruluyor. Hatta akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 22’si de banyoda bile akıllı telefonunu cevapladığını söylüyor.

7 Güney Kore: Marketler akıllı telefonlara göre revize oldu

Cep telefonlarının yaklaşık yüzde 60’ı akıllı telefon olan Güney Kore’deki 56 milyon telefonun 32 milyonu akıllı telefon. Akıllı telefon kullanımı Güney Kore’de o kadar yaygınlaşmış ki, perakendeciler akıllı telefon kullanıcıları için ‘Virtual Retail Shop’ (Sanal perakende market) uygulaması geliştirmişler. Bu markette raflarda sadece ürün fotoğrafları yer alıyor. Alışveriş yapanlar fotoğrafın altındaki barkodu akıllı telefonuyla okutup sipariş veriyor. Satın almak istedikleri ürün ertesi gün adrese teslim ediliyor.

8 Almanya: Akıllı telefonla restoran arıyorlar…

Nüfusuna ve kullanılan 107 milyon cep telefonuna oranla Almanya’da akıllı telefon kullanımı düşük olsa da 27 milyon akıllı telefon ile listenin 8. sırasında yer alıyor. Dünyanın en çok bira tüketen ülkelerinden biri olan Almanya’da akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 39’u yakınlardaki restoran ve kafeleri keşfetmek için akıllı telefonlarına başvuruyor. Kullanıcıların yüzde 30’u da bankacılık işlemlerini cep telefonu üzerinden yapıyor.

9 Fransa: Akıllı telefonlardan vergi alıyor…

Kültürel faaliyetlere önem veren ülkelerin başında gelen Fransızlar akıllı telefonları da bu yönde bir araç olarak kullanıyor. 26 milyon akıllı telefondan yüzde 1 kültür vergisi alan Fransa, toplanan vergileri bir fonda topluyor. Fransız dijital içeriğini oluşturmak için kitaplar, müzikler ve filmler gibi kültürel içerikler için kaynak yaratan fon, akıllı telefonlar gibi radyo ve televizyonlardan da besleniyor. Fransa’daki toplam cep telefonu sayısı ise 72 milyon.

10 Kanada: Uygulamalar için kredi bile veriyor…

Dünyanın en büyük uygulama geliştiricilerinin bulunduğu Kanada’da çok sayıca özel uygulama var. Bu nedenle Apple uygulama merkezi App store’da Great Canadian Apps (Kanada’nın büyük uygulamaları) bölümü olmasının en önemli nedeni de üreticilerin çok güçlü olması. 27 milyon cep telefonu olan Kanada’daki telefonların 23 milyonu akıllı telefon.

11 Rusya: Mahkumlar için bile uygulamaları var…

Rusya’da kullanılan 256 milyon cep telefonunun sadece 22 milyonu akıllı telefon olsa da listede 11. sırada yer alıyor. Ülkede, Rus Federal Hapishanesi’nde kalan mahkumlar dışarıdaki insanlarla flört edebilmeleri için kendi uygulamalarını kullanabiliyor. Ancak tüm mahkumlar bu haktan yararlanamıyor. Katı kurallarla yönetilen Rus hapishanelerinde mayıs ayında yaşanan bir olaysa akıllara durgunluk verecek cinsten. Yetkililer geçtiğimiz ay bir hapishanede bir kediyi vücuduna telefon bantlanmış halde yakalamışlar.

12 İspanya: Akıllı telefon olmadan yaşayamıyorlar…

Apigee tarafından yapılan araştırmaya göre İspanyollar en çok akıllı telefon kullanan ülkelerden biri. Araştırmaya katılan İspanyolların yüzde 93’ü akıllı telefon uygulamaları olmadan günü geçirmelerinin mümkün olmadığını söylerken yüzde 11’i akıllı telefon uygulaması kullanmadan yemek bile sipariş edemeyeceklerini söylüyor. Akıllı telefon uygulamalarına sıkı sıkıya bağlı olan İspanya’daki 56 milyon telefonun 18 milyonu akıllı özellikler taşıyor.