AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


En çok halka açık WiFi Fransa'da

Kablosuz internet (WiFi) sağlayıcısı iPass tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyada her 150 kişiye bir WiFi noktası düşüyor.  Araştırmaya göre, 2014 sonuna dek dünya çapında halka açık WiFi noktaları 47,7 milyona ulaşacak. Halen dünyada en fazla WiFi noktası bulunan ülke Fransa. Fransa'yı ABD ile İngiltere izliyor.

Kentlerde kablosuz internet sağlayam WiFi noktaları, cep telefonu şebekelerinden boş kalan alanları doldurmak amacıyla tasarlanmıştı. WiFi noktaları, genellikle ücretsiz hizmet sunuyor. BBC Türkçe'nin haberine göre iPass'in araştırması küresel düzeyde WiFi noktası dağılımına ilişkin ilk kapsamlı çalışma. Dünya çapında WiFi noktalarını gösteren haritada, her bölgede, hangi ülkede ve ev, tren, uçak, havaalanı ve mağaza gibi yerlerde kablosuz bağlantı dağılımı görülebiliyor.

Google, Facebook, Apple WiFi sağlayacak

Cep telefonu ağları her ülkede 3 veya 4 büyük şirketin kontrolündeyken, WiFi noktaları çok sayıda şirket tarafından kontrol ediliyor. Araştırmaya göre, ticari nitelikli WiFi noktalarının yüzde 50'sinden fazlası, ana faaliyeti iletişim olmayan şirketlerin kontrolü altında bulunuyor. Bu alanda büyük teknoloji firmalarına da fırsat doğuyor. Google, Facebook, Apple gibi şirketlerin yaygın WiFi noktası sağlayabilecekleri kaydediliyor. WiFi piyasasına giriş yapan Google 2013'de anlaştığı Starbucks'ın ABD'deki 7 bin şubesinde ücretsiz WiFi olanağı sağlıyor.

Araştırmada yer alan diğer sonuçlar şu şekilde:

  • Gelecek dört yılda 340 milyondan fazla WiFi noktası olacak ve her 20 kişiye bir kablosuz bağlantı noktası düşecek.
  • 2018'e kadar Kuzey Amerika'da her 4 kişiye bir WiFi noktası düşerken bu oranın Afrika'da 408 kişiye bir WiFi noktası olması bekleniyor.
  • Önümüzdeki dört yılda Asya halen kablosuz bağlantı dağılımının en yoğun olduğu Avrupa'yı geçecek.
  • Konuttan kamuya açık WiFi noktalarının 2018'de 325 milyona yaygınlaşacak ve böylece WiFi kentlerden banliyölere taşınacak.
  • Bugün itibarıyla dükkanlarda, kafelerde ve otellerde 7,5 milyona, tren, uçak ve havaalanlarında ise 11 bine yakın WiFi noktası bulunuyor. Raporda ulaşım araçlarındaki kablosuz bağlantı olanaklarının büyük oranda artacağı öngörülüyor.

Haberin tam metnine ulaşmak için tıklayın.