AR-GE 250


En çok işe alım eğitim, perakende ve turizm sektöründe!

Yaz döneminin işe alımlarda durgunluk dönemi olarak görüldüğü zamanlar geride kaldı. İşe alımlar 12 ay boyunca devam ediyor. Yazın gelişiyle eleman arayışını en çok artıran ilk 5 sektör Eğitim, Perakendecilik-Toptancılık, Turizm-Otelcilik, Sağlık-Tıp ve Hizmet oldu.

Hangi sektörde kime ihtiyaç var

Yeni eğitim-öğretim sezonuna son hızla hazırlanan eğitim sektörü en çok eleman aranan sektörlerin başında. Yeni açılan kurumlar, özel okulların hızla şubelerini artırması ve koleje dönüşen dershaneler, sektördeki eleman ihtiyacını en üst seviyeye çıkardı. En çok İngilizce ve matematik öğretmenleri aranıyor.
Her dönem ekonominin dinamiklerini belirleyen perakende sektörü de hem deneyimli hem de deneyimsiz yeni mezunlara iş imkanı sunuyor. Sektörde en çok kasiyer, genel muhasebe elemanı, mağaza müdürü ve aktif satış elemanı aranıyor. Tatil sezonu boyunca eleman alımını sürdüren turizm sektöründe en çok arananlar resepsiyonist, garson ve bellboy.

Satış yeni mezunlar için fırsat

Bu dönemde bütün sektörler genelinde en çok satış bölümleri için eleman arayışı söz konusu. Genellikle mağazalar satış danışmanı/temsilcisi unvanıyla ilan verirken, telefonda satış yapabilecek müşteri temsilcisi arayan firmalar da bulunuyor. Hiçbir iş deneyimi olmayan gençlere de açık olan satış pozisyonları, bu dönemde iş hayatına girmek isteyen yeni mezunlar için iyi bir fırsat olabilir. İnsan kaynakları yöneticilerinin yeni mezun gençlere önerisi, iş aramak için eylülü beklemek yerine yaz aylarında harekete geçmeleri yönünde. Artık işe alımlar her dönemde devam ediyor. Yaz döneminde staj ve iş başvurusunda bulunacakların özgeçmişlerini güncel tutması, günün belli bir zamanını iş aramaya ayırması ve kendi niteliklerine uygun iş ilanlarına başvuru yapması öneriliyor.