ARGE 250


En değerli marka yine Apple

Turkishtime Dergi

WPP tarafından sunulan ve Millward Brown Optimor tarafından bu yıl yedincisi hazırlanan, yıllık BrandZ En Değerli 100 Küresel Marka çalışmasına göre, ekonomik belirsizliğe rağmen dünyanın en büyük markalarının büyümeye devam etti.

Araştırma sonucu geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Apple dünyanın en değerli küresel markası oldu. Apple yüzde 19 değer artışıyla 182,9 milyar dolarlık değere ulaştı. IBM yüzde 15 büyüme göstererek marka değerini 115,9 milyar dolara çıkarırken; sıralamadaki yerini IBM’e kaptıran Google ise 107,8 milyar dolarlık marka değeri ile 3. sıraya düştü. Dördüncü sırada McDonald's gelirken, onu sırasıyla Microsoft, Coca-Cola, Marlboro, AT&T, Verizon ve China Mobile izledi.

8 yaşında olan Facebook, halka arzının öncesinde yüzde 74 değer artışı yakalayarak listenin en hızlı değer artışı yapan markası oldu. 33,2 milyar dolar marka değerine sahip olan Facebook ise 35’inci sıradan 19’uncu sıraya yükseldi.

2012 BrandZ En Değerli 100 Küresel Marka Sıralaması güçlü markaların, yeni iş geliştirme etkeni olmanın yanı sıra zor zamanlarda önemli bir destek olduğunu vurguluyor. 2006–2012 yılları arasında BrandZ En Değerli 100 Küresel Marka sıralamasındaki markaların toplam değeri yüzde 66 arttı ve 2.4 trilyon dolara ulaştı.

Samsung gelecekte Apple’a rakip olacak

Millward Brown Küresel CEO’su Eileen Campbell, markaların şirketlerin sigorta poliçeleri olduğunu belirterek “Birçok kategorideki markayı zorlayan ve uzun süredir devam eden ekonomik kriz, politik belirsizlik ve doğal felaketlere rağmen, dünyanın önde gelen markaları büyümeye devam ediyor; işlerini koruyor ve geliştiriyor.” şeklinde konuştu. WPP’den David Roth ise “Markalar, şirketlerin rekabetçi farklılaşma yaratmaları için yüksek fiyatlar sunmalarını ve ekonomik krize daha dirençli olmalarını sağlar; bu yıl, teknolojiyle beslenen şirketler, ya tüketici deneyimine odaklandı ya da yükselen markalar üzerindeki kontrolü arttırdı. Apple, yenilklerine devam ediyor ve ‘lüks’ marka konumunu koruyor; ancak Samsung gelecekte Apple’a rakip olacak. 14.2 milyar dolar değeri olan Samsung başarısının büyük bir bölümünü Galaxy ürünlerine borçlu. Samsung, her yerde bulunan iPhone’a iyi fiyatlandırılmış havalı bir alternatif olarak birçok pazarda Apple’ın yerini çok başarılı bir şekilde alıyor.” diye konuştu.