Turkishtime AR-GE 250


En iyi emeklilik planı: Girişimcilik

Ersin Kaplan

Yirmili yaşlarda 1 milyar dolar servet barajını aşmak adeta bugünün Amerikan rüyasını özetleyen bir hedef. Hollywood senaryolarının kimi zaman gerçek hayat hikayelerinin bayıldığı bu rüya bugün girişimcilikle adeta özdeş görülüyor. Facebook örneği düşünüldüğünde bu görüşe kapılmak kolay. Ancak büyük resimde girişimciliğin özünde genç ve gözü kara olmaktan daha önemli değer var. Tecrübe…

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Singularity Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 1 milyon dolar üstü 500 teknoloji şirketini kapsayan araştırmaya göre bu başarılı şirketlerin kurucuları şirketlerini ortalama 39 yaşında kurmuş. İlginç olan şirketlerini kurduklarında 50 yaş ve üzerinde olan girişimcilerin sayısı 25 yaş ve altındakilerin sayısını ikiye katlaması. Hem de teknoloji gibi “genç işi” bir sektörde.

Diğer sektörlerden örnekler de tecrübenin küçümsenmemesi gerektiğini gösteriyor. McDonald’s’ın franchise sistemi kurcusu Ray Kroc’un 50’li yaşlarında inşa edildi. Steve Jobs Apple’ın altın dönemlerini 40’lı yaşların yaşattı. Bill Gates’in kendini yeniden sosyal girişimcilikte keşfetmesi bir başka ilham verici örnek… Kısacası emeklilik planlarınıza girişimciliği de mutlaka alın.