AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


EnCazip.com: “Hedefimiz 3 milyon serbest tüketiciye ulaşmak”

Barış Soydan

 

 Startup'lar anlatıyor...

EnCazip.com Yönetici ortakları Çağada Kırım ve Onur Orakçıoğlu:

 

“Encazip.com sitemiz üzerinden tüketiciler, elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırarak seçtikleri en cazip tarifeye geçiş yapabiliyorlar.”

 

 EnCazip.com Yönetici Ortağı Çağada Kırım: 2011 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansımı İngiltere’de, City University London’da enerji ve ekonomi alanında tamamladım. Bu sırada yakından inceleme ve deneyimle fırsatı bulduğumuz elektrik tedarikçisi değiştirme konseptini Koç Üniversitesi’nden arkadaşım Onur Orakçıoğlu ile Türkiye’ye taşımaya karar verdik. 2013 yılında EnCazip’i kurduk ve Türkiye’de ilk olarak internet üzerinden elektrik tedarikçisi karşılaştırmasına başladık.

 

EnCazip.com Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu: 2012 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. Üniversite yıllarından itibaren aile şirketimizde aktif olarak çalışmaya başladım. Ardından kendime ait inovatif bir yatırımla iş yaşamına devam etme kararı aldım.

 

Ç.K.: Şirketimizin hikayesi Londra’da başladı. Londra’da oturduğum evin elektrik faturası çok yüksek geldi ve tedarikçi karşılaştırma sitesi uSwitch’i kullanarak elektrik tedarikçimi değiştirdim. Onur ile aynı iş modelini Türkiye’de de uygulamaya karar verdikten sonra siteyi açıp elektrik tedarikçisi değişiklikleri yapmaya başladık ve sektörün bizim tahminlerimizden çok daha büyük olduğunu gördük. Bu konuda fikir alışverişi bulunabilmek adına uSwitch’in kurucusu Lord George Milford Haven ile Linkedin üzerinden iletişime geçtik.

 

O.O.: Tüketicilerin ücretsiz, tarafsız ve bağımsız bir şekilde elektrik tedarikçilerini karşılaştırmasına ve tedarikçi değiştirmesine olanak sağlayan EnCazip.com’da ilk tedarikçi değişimi ise 2013 yılında gerçekleşti. Bu, Türkiye’deki ilk online elektrik tedarikçisi değişikliğiydi.

 

Ç.K.: Kuruluşumuzun kısa bir süre ardından 2015 yılında global pazarda karşılaştırma sitesi yatırımları bulunan İngiltere merkezli Vivamet Yatırım Grubu ile bir ortaklık anlaşması imzaladık.

 

O.O.: 2016 yılı için serbest tüketici limitleri EPDK tarafından 120 TL olarak belirlendi. Bu şekilde aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası olan yaklaşık 6 milyon tüketici var ve bunların 2 milyonu şimdiye kadar elektrik tedarikçisini değiştirdi. Yani 2 milyon tüketici elektrik tedarikçisi değiştirerek farklı elektrik tedarikçilerinden daha cazip fiyat ve koşullarda elektrik kullanabileceğinin bilincinde. Toplam serbest tüketici sayısının yıl sonuna kadar 3 milyona ulaşacağını öngörüyoruz.

 

Ç.K.: Bununla birlikte Türkiye’de elektrik tedarikçisi değiştiren tüketicilerin sayısı da aylık yaklaşık yüzde 3,75 büyürken EnCazip yüzde 10’luk bir büyüme gösteriyor.

 

 

-