ARGE 250


Engelliler Haftası'nda Turkcell'den yeni ürünler

Turkcell, engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onların hayata katılımını kolaylaştırmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında yenilikçi çözüm ve projeler üretiyor.

Engel Tanımayan hizmetlerini 'istihdam', 'ürün ve çözümler' ve 'sosyal sorumluluk projeleri' başlıkları altında sürdüren Turkcell, geçtiğimiz yıl bu alanda pek çok yeniliğe imza attı. Engelliler Haftası’nda Turkcell Akademi bünyesinde işaret dili ve altyazılı eğitimler başlatan Turkcell, bu eğitimleri görme engelli aboneler için Turkcell Hayal Ortağım servisine de ekliyor. Aynı zamanda Türk işaret dili eğitimlerini de Akademi bünyesine dahil ediyor.

Turkcell’in engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında gerçekleştirdiği çalışmalar, Turkcell Plaza'da düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna anlatıldı. Engel Tanımayanlar'la bağış veya iş imkanı sağlamanın ötesine geçerek çok daha fazla insana ulaşmayı, toplumda kalıcı bir farkındalık yaratmayı ve engelli vatandaşları hayatın içine katmayı hedeflediklerini kaydeden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, hareketin kısa süre içinde büyük ilerleme kaydederek yaşamın her noktasına dokunan çözümler bütünü haline dönüştüğünü kaydetti.

Hareket kapsamında Turkcell, "istihdam", "ürün ve çözümler", "sosyal sorumluluk" projeleri başlıkları altında fark yaratan seçenekler sunuyor. 500 engel tanımayan çalışan için istihdam yaratan Turkcell, engelli aboneleri için, avantajlı konuşma ve data tarifeleri, Görüntülü Çağrı Merkezi, Turkcell Hayal Ortağım, Görme Engellilere Özel Sesli Fatura, Görme Engellilere Özel Sesli Sözleşme, İşitme Engellilere Özel Çalarken Dinlet, Sesli Bilgi Servisi, Neredeyim Destek Servisi, Turkcell’in Parmakları Konuşuyor gibi ürün ve çözümlerin yanı sıra pek çok sosyal sorumluluk projesi de geliştiriyor.

Engel Tanımayanlar, fırsat eşitliğine katkı sağlıyor

Sevilengül, konuya ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: "Fırsat eşitliği sağlandığında insanların ufuklarını çok ötelere taşıyabileceklerini, imkansızı başarabileceklerini biliyoruz. Mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlar; istihdamda, bilgiye erişimde, sosyal hayata katılımda engelli vatandaşlarımızın önündeki pek çok engeli ortadan kaldırıyor. Turkcell için Engel Tanımayanlar çatısı, durağan bir imkanlar bütünü değil, değişen teknoloji ve sosyal şartlara paralel olarak sürekli gelişen bir yapı. Son bir yıl içinde Sesli Fatura ve Sözleşme, Neredeyim Destek Servisi gibi uygulamaları hayata geçirdik ve Turkcell Hayal Ortağım servisinin içeriğini zenginleştirdik. Sosyal sorumluluk projelerimize yenilerini ekledik ve kapsamını genişlettik."

Turkcell’in Engel Tanımayanlar çatısı altında yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinden de söz eden Burak Sevilengül, Kardelenler projesi kapsamında Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile işbirliği yaptıklarını aktardı. Engelli ve üniversite öğrencisi '100 Kardelen'in eğitimine destek olduklarına dikkat çeken Sevilengül, "Turkcell Akademi bünyesinde Engel Tanımayan Akademi’yi hayata geçirdik ve işitme engelliler için eğitimler hazırladık. Bu sayede Akademimiz engel tanımayan müşterilerimiz için de bilgi kaynağı halini alıyor. Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimlerini Turkcell Hayal Ortağım’a dahil ediyoruz. Yine görme engelli futboluna da destek vermeye başladık. Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne de ana sponsor olduk" diye konuştu.

Turkcell Akademi, Türk işaret dilini öğretecek

Hareket kapsamında sundukları çözümleri kısaca anlatan Sevilengül, Turkcell’in 'dünyanın bilgisini milyonların erişimine açmak' hedefiyle kısa süre önce dijitalleştirdiği Turkcell Akademi'de engelli aboneler için önemli eğitim fırsatları sunduklarını bildirdi. "Engel Tanımayan Akademi sayesinde teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe 30 farklı eğitim işitme engelliler için Turkcell Akademi’de yerini almış durumda" diyen Sevilengül, eğitimlerin, işaret dili ve altyazılı olarak sunulduğunu belirtti. Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimleri Turkcell Hayal Ortağım servisine dahil edildiğini ifade eden Sevgilengül, Engelliler Haftası’na özel olarak hazırlanan ve Turkcell Akademi, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle sunulan Türk işaret dili eğitimlerini da duyurdu.

Turkcell’in hedefleri arasında görme engelli sporlarını tabana yayarak engelli vatandaşların sosyalleşmesine katkıda bulunmanın da yer aldığı belirtilen konuşmada geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de bir ilke imza attıklarını ve Görme Engelli Bisiklet sporunu 9. paralimpik branşı olarak başlattıklarını hatırlatıldı. Turkcell'in Görme Engelli Spor Federasyonu’nun ana destekçisi olduğunu dile getiren Sevilengül, Turkcell'in bu kapsamda Tokat, Denizli, Konya, Kayseri ve İzmir’de 50 sporcuya destek verdiğini anlattı. Sözlerini Turkcell olarak Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu işbirliğine giderek görme engelli futboluna da destek vermeye başladıkları bilgisini vererek sürdüren Sevilengül, Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Görme Engelliler Ligi’ne de adını vererek Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne ana sponsor olduklarını kaydetti.

Dünya birinciliği getiren servis: Turkcell Hayal Ortağım

Bu alandaki yürüttükleri çalışmaların oldukça yoğun ve samimi olduğunu ifade eden Sevilengül, bu çalışmaların Turkcell'e dünya birinciliği getirdiğini sözlerine ekledi. "Turkcell Hayal Ortağım servisi, GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleşen Global Mobil Ödülleri’nde 'Toplumsal ve Ekonomik Gelişme' kategorisi 'En iyi Mobil Ürün-Uygulama' başlığı altında dünya birincisi oldu" diyen Sevilengül, engelli vatandaşlar için bilgiye, iletişime, sosyal hayata erişimde fırsat eşitliği yaratmak için daha pek çok yeniliği hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

Turkcell’in Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle görme engelli abonelerinin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için geliştirdiği "Turkcell Hayal Ortağım" servisinin geçen şubat ayında dünya birinciliği getirdiğini ifade eden Sevilengül, sözlerini şöyle tamamladı: "Turkcell Hayal Ortağım sayesinde görme engelli aboneler, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri, köşe yazılarını, dünya klasikleri başta olmak üzere binlerce sesli kitap ve eğitimleri, hayatlarını kolaylaştıran bilgi servislerini ücretsiz dinleyebiliyor. Turkcell Hayal Ortağım Goller Cepte IVR özelliğiyle görme engelli aboneler, taraftarı oldukları takımın gollerini maç anında otomatik gelen çağrılarla dinleyebiliyor, maçtaki dakika ve skoru öğrenebiliyor. Konum bazlı servisler sayesinde ise görme engelli aboneler nerede olduklarını, en yakın hastane, eczane gibi bilgileri ücretsiz sorgulayabiliyor. Şu ana kadar 50 bin kişinin aradığı Turkcell Hayal Ortağım günde yaklaşık 10.000 dakika dinleniyor."