ARGE 250


“Yılın Girişimcisi” ödülü Hamdi Ulukaya'ya gitti

Turkishtime Dergi

Erzincan doğumlu Hamdi Ulukaya, dünyanın en prestijli girişimcilik ödülün üaldı. Chobani Yoghurt’un kurucusu, başkanı ve CEO’su Ulukaya, Ernst &Young’ın “2013 Dünya Yılın Girişimcisi” ödülünün sahibi oldu. Monte Carlo'daki final töreninde ABD’yi temsil eden Hamdi Ulukaya, 47 ülkede gerçekleştirilen Yılın Girişimcisi Yarışması'nda kendi ülkelerini temsil etmeye hak kazanan 49 finalist arasından yılın girişimcisi olarak seçildi.

Hamdi Ulukaya, Chobani’yi 2005’te New York’takurduktan iki yıl sonra Chobani Greek Yoghurt markasını piyasaya sürdü. Ulukaya, Chobani’yi 6 yıldan daha kısa süre içerisinde yıllık cirosu 1 milyar dolara ulaşarak ABD’de en çok satan yoğurt markası haline getirdi. 3 bin çalışanı ile dünyanın en büyük yoğurt fabrikası olan Chobani, Avusturalya, İngiltere ve ABD'de satılıyor.

Girişimcilerin bütün özellikleri Ulukaya'da

Ernst & Young Global Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jim Turley, inovasyonun teşvik edilmesinde, istihdam yaratılmasında ve refahın sağlanmasında girişimcilerin toplumdaki diğer tüm kesimlerden daha fazla katkısı bulunduğunu söyledi. Gerek ekonomik büyüme dönemlerinde gerekse daha zor ekonomik koşullarda son 26 yıldır bu durumun değişmediğini ifade eden Turley, girişimcilerin ayırt edici özelliği olan kararlılık ve vizyon sahibi olmanın Hamdi Ulukaya'da birleştiğini kaydetti.

Dünya yılın girişimcisini seçen jüride Özyeğin vardı

Ernst & Young Dünya Yılın Girişimcisi2013 yarışmasının bağımsız jürisinde Fiba Holding Yönetim Kurumu Başkanı HüsnüÖzyeğin de vardı. Meksika merkezli Genomma Lab Internacional'ın kurucusuRodrigo Herrera'nın başkanlık ettiği jüride Hüsnü Özyeğin dışında şu isimlervardı:

  • Dr. James Mwangi -Equity Bank Limited (Kenya)
  • Liam Casey -PCH International (İrlanda)
  • John Spence -The Karma Royal Group (Avustralya)
  • Daniel Novegil -Ternium (Arjantin)
  • Sheila Johnson - Salamander Hotels and Resorts (ABD)