ARGE 250


Eylül sayısı bayilerde!

Barış Soydan

 EKONOMİ CEPHESİNDE GÖSTERGELER OLUMLU

Son veriler ekonomide yumuşak iniş sinyalleri veriyor. Son birkaç yıldır çok hızlı büyüyen Türkiye ekonomisi için bu türden bir düzeltme hareketi belki de gerekliydi.

BAZEN BOŞANMAK DAHA İYİDİR

Şirket evlilikleri istatistikleri sahnenin ön planında… Öte yandan şirket ayrılıkları da artıyor. Boşanma kararı veren şirketlere ise bu kararın olumlu katkısı büyük bazen oluyor.

DİJİTAL İNOVASYON: GELECEĞİN KODLARI

Bugünün en dikkat çekici başarı öykülerinin tek bir ortak özelliği var: Ar-Ge’den müşteri ilişkilerine, pazarlamadan satış ve dağıtıma kadar tüm süreçlerde “dijital platformları” kullanarak “inovasyon” yaratmak.

INTEL TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ BURAK AYDIN’DAN ŞİRKETLERİN DİJİTAL AJANDASI

Teknolojik altyapılarda yaşanan hızlı dönüşüm, iş süreçlerinde hiç olmadığı kadar hızlı bir gelişme yarattı. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, şirketlerin kendilerine ciddi bir “dijital hareket planı” hazırlaması gerektiğini söylüyor.

GERÇEK ZAMANLI PAZARLAMA DÖNEMİ

Pazarlama dünyası sadece Türkiye’de değil dünyada da dijitalleşme ile oluşan yeni dünya düzeninin getirdiği belirsizlik ve veri yükünün altından kalkmakta güçlük çekiyor. Ama dijitalleşmenin getirdiği büyük fırsatlar, markalara, pazarlama stratejilerine büyük dinamizm katıyor.

YENİ TÜKETİCİYLE “İNOVATİF” İLETİŞİMİN YOLU: OYUNLAŞTIRMA   

Dijital dünyaya çok çabuk ayak uydurması gereken pazarlama dünyası, artık hedef kitleyi daha “inovatif” yollardan yakalamak istiyor. Bunun için de “Oyunlaştırma-Gamification”, eğlenceli ve bir o kadar da samimi bir yöntem olarak öne çıkıyor.

PAZARLAMANIN SIRA DIŞI SİLAHI: ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Faydalı içeriği eğlenceli bir şekilde sunan artırılmış gerçeklik uygulamaları, pazarlamada bir adım öne çıkmak isteyen markaların kıskacında.

“DİJİTAL PAZAR, RİSK ALAN MARKAYI ÖDÜLLENDİRİYOR”

Yıllardır dijital pazarlamanın içinde olan 41?29! ajansının kurucusu Alemşah Öztürk, birden fazla mecrayı aynı anda tüketen izleyiciye ulaşmanın fark yaratarak mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

CRM ARTIK DAHA “SOSYAL”

Geleneksel CRM araçlarının Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi, sosyal ağlarla birleşmesiyle ortaya çıkan sosyal CRM, şirketlere hedef kitle hakkında bugüne dek hiç olmadığı kadar derin bir bakış açısı sunuyor.

FÜTÜRİST MIKE WALSH’DAN GELECEK İÇİN İNOVASYON TAKTİKLERİ

Fütürist Mike Walsh, mobilite ve bulut bilişim gibi kavramlara dikkat çekiyor ve şirketlerin iş modellerini değiştirmelerini söylüyor.

SOSYAL AĞLAR DÖNEMİ

Sosyal ağlar dijital dünyanın en önemli iletişim aracı... Artık, bu ağların esnek, görsele dayalı, hızlı ve bütüncül yapısından şirketler de faydalanıyor.

SOSYAL SORUMLULUĞUN BAŞARILI İNOVATİF ÖRNEKLERİ

Toplumun değerleriyle birlikte yaşayan “Sosyal Şirket” kavramı giderek güçleniyor... Bu kavram altında, sosyal sorumluluk projelerine yenilik getiren şirketler, itibarlarını başarılı şekilde yönetiyor.

GELECEĞİN EĞİTİMİNDE 5 TREND

Dijital mecralar eğitimin işleyişini değil içeriğini de dönüştürüyor. Dijital çözümler, gelecekte bambaşka bir eğitim hayatının ortaya çıkmasını sağlayacak.

İŞ DÜNYASI KİTABIN E-HALİNİ SEVDİ

İnsanoğlunun binlerce yıllık kitap okuma alışkanlığı, dijital inovasyonun yarattığı yepyeni bir olanakla, e-kitap ile adeta devrim yaşadı. E-kitap böylece dijital inovasyonun en güzel örneklerinden biri oldu.

DİJİTAL İNOVASYON, “SAĞLIKLI” BİR TOPLUM İÇİN FARK YARATIYOR

2016’ya kadar dünya üzerindeki internet kullanıcı sayısı 3 milyar kişiye çıkacak. Yani global nüfusun yüzde 45’i online olacak. Bu, aynı zamanda milyarlarca kişinin dijital inovasyon sayesinde sağlık hizmetlerinden kolayca yararlanabilmesi demek.

UFUK TARHAN: “DÜNYAYI YENİDEN KURACAK İNOVASYON TRENDLERİ”

M-Gen Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan, “Nasıl bir yarın istiyorsak, onun kararlarını bugün oluşturmaya başlayabiliriz ve bunu fütürizmle yapabiliriz” diyor.

2030 YILINDA MESLEĞİNİZ NE OLACAK?

Gelecek tahminleri iş dünyasının baştan aşağıya yenileneceğini gösterirken, bu yenilenmeden meslekler de payına düşeni alıyor. 2030 yılına kadar dünyada uzay seyahati tur rehberlerinden, dikey çiftçilere kadar dikkat çekici birçok yeni meslek ortaya çıkacak.

YÖNETİM KURULUNDA KADIN SAYISI ARTTIKÇA KÂRLAR YÜKSELİYOR

McKinsey’in dünya çapında yürüttüğü “Women Matter” araştırmasına göre üst yönetimde kadın-erkek eşitliğinin olduğu şirketler yüzde 56 daha fazla kâr ediyor. Kadınların performans üzerindeki olumlu katkısı, Türk iş dünyası tarafından da geniş bir şekilde kabul görüyor.

TÜRKİYE’DE ORTAKLIK KÜLTÜRÜ DÖNÜŞÜYOR    

Dünyada sermayenin ağırlık merkezinin doğuya kaymasıyla ortaklık stratejilerinde kültürel uyumun etkisi daha da önemli bir boyut kazanıyor.

“AVRUPALI ŞİRKETLER TÜRKİYE’DE YETENEK AVINA ÇIKTI”

Head hunter şirketi Pedersen&Partners’ın kurucusu Poul Pedersen, “Yunanistan, İtalya ve İspanya’da yaşanan büyük ekonomik kriz nedeniyle şirketler Latin Amerika ve Türkiye’den beyaz yakalı ithal ediyorlar” diyor.

VARLIK YÖNETİMİNDEN BANKACILIĞA YENİ SENARYOLAR

Rhea Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, dünyada finansal hizmetlerde çok köklü değişikliklerin gerçekleştiğini belirtiyor. Takmak, Türkiye’de enflasyon ve mevduat faizi gibi makro koşullarda yaşanacak birkaç puanlık iyileşmenin bile ciddi etkileri olacağını belirtiyor.

BİREYSEL EMEKLİLİK ÖZEL DOSYASI

Bireysel Emeklilik Sistemi, 2.9 milyon katılımcısı ve 17 milyar TL fon büyüklüğü ile büyümeye devam ediyor. Gelecek 10 yılda katılımcı sayısını 10 milyon kişiye çıkarmayı hedefleyen sektörün üç kat büyümesi bekleniyor.

R&G CLUB: ÜLKE RİSKİNİ İYİ YÖNETMEK

Turkishtime ve Risk & Governance Club işbirliğiyle hazırlanan özel bölümde bu ayki dosya konusu “Ülkelerin Risk Değerlendirmesi”.

PEUGEOT, YENİ MODELLERLE ÇIKIŞ YAPMAK İSTİYOR

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, dünyada otomotiv endüstrisindeki sıkıntıları aşma planlarını anlattı.

MEDIUM’A YER AÇIN!

Twitter’ın mucitlerinin yeni girişimi Medium sosyal medya pazarlamasının yeni odak noktalarından biri olmayı başarabilecek mi?

 

YAZARLAR:

İŞ’İN DÜNYASI Volkan Akı

Liberty’nin hızlı büyüme planları

 

AKIL HOCASI Ali Atıf Bir

Katkısız ürün savaşları başladı

İPUCU Ege Ertem

Aşık olduğunuz işi yapın

BLOG İnan Doğan

Faizleri indirip kuru yükseltmek işe yarar mı?

KARİYER BAKIŞI Şerif Kaynar

Belirsizlikle savaşmak için inovasyon ve HR

OTO AJANDA Halil Okşit

Sonbaharın trendi yeni modeller olacak