ARGE 250


Facebook bu kez sanal gerçekliğe el attı

Facebook, oyun konsolları için sanal gerçeklik yaratan gözlükler üreten Oculus VR Inc şirketini 2 milyar dolara satın aldığını açıkladı.
Oyunlarda sanal gerçeklik çözümleri sunan Oculus VR firması sosyal medya devi Facebook tarafından satın alındı. Anlaşmanın 400 milyon doları nakit, geride kalan kısmıysa 23,1 milyon Facebook hissesi şeklinde gerçekleşecek.
Silikon Vadisi'nde giyilebilir teknolojilere yatırım yapan şirketlerin sayısı günden güne artarken söz konusu anlaşma Facebook açısından bir ilk oluşturuyor.  Facebook ilk kez Oculus Rift'i satın alarak giyilebilir teknolojilere yatırım yapmış oldu.
"Oculus yeni dünyaların kapısını açacak"
Oculus şirketi son dönemde sanal gerçeklik yaratan gözlükleriyle öne çıkmıştı. Anlaşmanın ikinci çeyrekte tamamlanması bekleniyor. Anlaşmayla ilgili açıklama yapan Zuckerberg, “Bugünün iletişim platformu mobile kayıyor. Biz bir yandan da geleceğin platformlarına hazırlanıyoruz” dedi. Zuckerberg, “Oculus, en sosyal paylaşım platformunu yaratabilecek kapasitede bir şirket. Aynı zamanda bizim oyun ve paylaşım alanları için çalışma yöntemlerimizi de değiştirebilir” diye devam etti. Facebook CEO’su kendi hesabından daha sonra, “Oculus bize yeni dünyaların kapısını açacak” dedi.
Facebook şirketi yakın zamanda mobil sohbet uygulaması WhatsApp için 19 milyar dolar ödeyerek teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmıştı.